Majówka 2018 – jak wypada długi weekend majowy w 2018 roku i dokąd warto się wtedy wybrać, aby pozwiedzać lub wypocząć? Dowiedz się, gdzie spędzić majówkę 2018!

Majówka 2018 – jak wypada długi weekend majowy w 2018 roku i dokąd warto się wtedy wybrać, aby pozwiedzać lub wypocząć? Dowiedz się, gdzie spędzić majówkę 2018!

Majówka 2018 będzie wyjątkowo długa – biorąc tylko kilka dni urlopu, możemy zapewnić sobie w tym roku ponad tydzień wolnego. Choć wielu Polaków z roku na rok coraz chętniej wybiera się na grilla do znajomych posiadających przydomowy ogródek czy korzystają z możliwości urządzenia pikniku w okolicy miejskich terenów zielonych, nadal wielu z nas chętnie wyjeżdża na te kilka dni, aby choć na chwilę oderwać się od codziennej rutyny. Dokąd więc wybrać się na długi weekend majowy 2018? Podpowiadamy!

Spis treści:
Co świętujemy podczas weekendu majowego?
W jakich datach będziemy świętować majówkę 2018?
Morze, góry, a może miejskie atrakcje? Gdzie pojechać na majówkę?
Pomysły na majówkę 2018 w Katowicach
Bezpieczne powroty z imprez w Katowicach

Majówka 2018 za pasem. Ale co tak naprawdę świętujemy podczas długiego majowego weekendu?

Majówka 2018 nadchodzi wielkimi krokami, więc dobrze będzie przypomnieć sobie, skąd właściwie wywodzi się tradycja majowego weekendu i jakie dni świąteczne sprawiają, że nosi on miano długiego weekendu. Dlaczego aż dwa dni następujące w odstępie zaledwie jednego dnia po sobie stały się wolne od pracy?

1 maja – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy

1 dnia maja obchodzi się w wielu krajach na całym świecie dzień znany powszechnie jako Święto Pracy. Święto to, wprowadzone przez II Międzynarodówkę w 1889 roku, ustanowiono na cześć strajkujących w Chicago w 1886 roku. Pracownicy domagali się tam wówczas – podobnie jak na terenie całych Stanów Zjednoczonych – wprowadzenia ośmiogodzinnego dnia pracy zamiast obowiązującego dotychczas obowiązku pracy przez 12 godzin dziennie. W Chicago strajki te przybrały jednak niespodziewanie brutalny obrót. Właśnie 1 maja 1886 roku konflikt pomiędzy policją a strajkującymi doprowadził do pierwszych poważnych starć, które podczas kilku kolejnych dni przyniosły kilka ofiar śmiertelnych. W ramach protestu setki robotników zgromadziły się na Haymarket Square w Chicago, gdzie 4 maja doszło do tragedii. W tłum walczących ze sobą policjantów i protestujących wrzucono bombę, która spowodowała śmierć kolejnych 11 osób i poważne obrażenia u dziesiątek osób z tłumu.

W Polsce obchody Święta Pracy wprowadzono dopiero w 1950 roku, co obecnie przyczynia się do traktowania tego dnia jako jednego z tak zwanych „reliktów komunizmu” w naszym kraju. Powinniśmy jednak pamiętać, że choć być może pojawiło się ono w Polsce stosunkowo późno, nadal stanowi dzień pamięci o tych, którzy zadbali o to, abyśmy mogli dziś cieszyć się 40-godzinnym tygodniem pracy, wolnymi weekendami i płatnym urlopem.

Odpoczynek podczas majówki

2 maja – Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

W dniu dzielącym dwa wolne od pracy święta, czyli 2 maja, ustanowiono w 2004 roku Dzień Flagi RP. Nie jest on co prawda dniem wolnym od pracy, lecz postanowiono wykorzystać podniosłe nastroje związane z dwoma istotnymi z punktu poczucia tożsamości narodowej świętami i uznać dzielący je dzień za moment, kiedy czcimy naszą narodową flagę. Co ciekawe, 2 maja to również rocznica zatknięcia biało-czerwonej flagi na berlińskim Reichstagu w 1945 roku, po zdobyciu stolicy III Rzeszy. W tym dniu w okresie rządów komunistycznych w naszym kraju zdejmowano też flagi zakładane na obchody Święta Pracy po to, aby żadna przypadkiem nie pozostała widoczna w czasie zakazanych obchodów Święta Konstytucji.

3 maja – Święto Narodowe 3 Maja

3 maja świętujemy w Polsce rocznicę przyjęcia Konstytucji 3 Maja, uchwalonej w 1791 roku. Była to pierwsza konstytucja w Europie, a druga na świecie – powstała ona bowiem zaledwie w dwa lata po uchwalonej w 1789 konstytucji amerykańskiej. Dzień uchwalenia polskiej konstytucji został uznany za oficjalne święto narodowe już w kilka dni po jej wejściu w życie, czyli 5 maja 1791 roku. Ze względu na rozbiory i utratę niepodległości naszego kraju w 1795 roku na aż 123 lata, ponowne obchody święta miały miejsce dopiero w 1919 roku. Kolejną przerwę w świętowaniu tego uroczystego dnia stanowiła II wojna światowa. Choć tuż po niej, w 1946 roku, próbowano powrócić do tradycji, grupy chcące uczcić rocznicę uchwalenia konstytucji były rozpędzane przez milicję, a komunistyczny rząd zakazał publicznego świętowania. Dzień 3 maja nie znalazł się też na ustawowej liście dni wolnych od pracy w 1951 roku, co stanowiło o jego oficjalnym zniesieniu przez władze. Do obchodów zaczęto stopniowo powracać dopiero trzydzieści lat później, w 1981 roku, a od 1990 roku święto to jest ponownie świętem państwowym.

Warto zauważyć, że 3 maja w Kościele Katolickim jest dniem Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, a jego obchody łączą się często z wspominaniem o Konstytucji 3 Maja i dziękczynieniem za odzyskanie niepodległości przez nasz kraj.

W jakich datach będziemy świętować majówkę 2018?

Majówka w 2018 roku obejmie daty od 29 kwietnia do 6 maja. Dwa dni wolne od pracy, czyli 1 i 3 maja, wypadają bowiem we wtorek i czwartek. Wystarczy więc wziąć tylko trzy dni urlopu, aby cieszyć się dziewięciodniowym wypoczynkiem. Taka sytuacja zdarza się – w zależności od lat przestępnych – co pięć lub sześć lat, więc warto wykorzystać szansę i wybrać się gdzieś na naprawdę wyjątkowy majowy weekend. Na grilla do szwagra możemy pojechać za dwa lata, kiedy dni wolne wypadną odpowiednio w piątek i w niedzielę, więc weekend nie będzie taki długi. Tym razem spróbujmy więc wymyślić coś, na co przyda nam się ten dodatkowy czas niezależnie od tego, czy jesteśmy fanami aktywnego, czy bardziej tradycyjnego wypoczynku.

Mając więc okazję na aż dziewięć dni wolnego, powinniśmy odpowiednio wcześniej zaplanować nasz wyjazd. Zdecydujmy, dokąd chcemy jechać, jak świętować i czy wolimy relaks na łonie natury, czy może aktywne zwiedzanie lub wręcz imprezowanie. W razie braku pomysłów, służymy pomocą i odpowiadamy, dokąd wybrać się na wyjątkowo długi – bo trwający ponad tydzień – majowy weekend!

Spodek w Katowicach

Morze, góry, a może miejskie atrakcje? Gdzie pojechać na majówkę w 2018 roku?

Co roku tysiące, jeśli nie dziesiątki tysięcy Polaków zastanawiają się, gdzie wyjechać na majówkę . W 2018 roku proponujemy jednak nieco mniej popularne i przewidywalne rozwiązanie niż wyjazd w góry czy nad morze. Spodoba się ono przede wszystkim tym, którzy chcieliby uniknąć tłumów, których w najpopularniejszych miejscowościach i na południu, i na północy naszego kraju z pewnością nie zabraknie. Będzie również ciekawe dla osób, które podczas wyjazdu planują spędzić ciekawie czas również poza hotelem, a nie tylko korzystać z udogodnień przyhotelowej strefy spa czy znajdującej się przy naszym miejscu noclegu kawiarni, restauracji czy baru.

Jaka to propozycja? Majówka w mieście! Oczywiście, najlepiej w innym niż to, z którego pochodzimy i w którym na co dzień możemy cieszyć się setkami atrakcji. Na tych kilka dodatkowych dni wolnego, które nie trafiają się przecież co roku, warto wybrać się do miasta, które może nie króluje w rankingach miejscowości wypoczynkowych, lecz z pewnością ma turystom mnóstwo atrakcji do zaoferowania.

Jedną z takich miejscowości są Katowice. To miasto, będące stolicą województwa śląskiego, może poszczycić się historią sięgającą ok. XIV wieku, kiedy stanowiło raczej sieć niepowiązanych ze sobą oficjalnie, lecz współpracujących osad rolniczych. Ich mieszkańcy już wówczas zajmowali się wydobyciem stali i jej obróbką. Miejscowość otrzymała prawa miejskie dopiero w okresie przyspieszonego rozwoju pod koniec XIX wieku, a po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości roku została wraz z okolicznymi miastami Górnego Śląska przyłączona do Polski. XX-wieczna historia Katowic to burzliwy okres zmagań pomiędzy niehomogeniczną społecznością, jaką w tej części naszego kraju stanowili wówczas Ślązacy, Niemcy i Polacy, a także dość liczna mniejszość żydowska. Miały tu miejsce plebiscyty, podczas których mieszkańcy decydowali, do którego z krajów – Polski czy Niemiec – chcą zostać przyłączeni, oraz następujące w ich wyniku powstania śląskie. W okresie II wojny światowej miasto stało się częścią III Rzeszy, aby w 1945 roku wrócić w ręce Polski. Od tej pory stanowi ono jedną z największych potęg gospodarki naszego kraju z Górnośląskim Parkiem Przemysłowym utworzonym w miejscu po dawnej Hucie Silesia. Mimo likwidacji licznych hut i kopalń na tym terenie, przemysł ciężki nadal pozostaje tu kluczowy. Wciąż działają tu kopalnie węgla, połączone pod szyldem Katowickiego Holdingu Węglowego, a także aż 4 huty.

Pomysły na majówkę 2018 w Katowicach

Spędzenie majówki 2018 w Katowicach to świetna okazja, aby poznać bliżej fascynującą historię tego miasta i zobaczyć z bliska wszystkie najważniejsze zabytki. Bardzo ciekawa jest tu przede wszystkim architektura. Miasto należy bowiem, podobnie jak Łódź i Gdynia, do miejscowości, w których układ urbanistyczny nie powstawał w sposób uporządkowany w miarę rozbudowy średniowiecznego rynku. Nie znajdziemy tu raczej zabytków reprezentujących typowe style architektoniczne takie jak gotyk, renesans czy barok. Jak już wspomnieliśmy, Katowice powstały bowiem z kilku niepowiązanych ze sobą niewielkich osad, które rozwijały się do pewnego stopnia niezależnie. Przez to dzisiejszy wygląd miasta definiuje przede wszystkim to, jak każde z osiedli czy wsi znajdujących się dziś w jego obrębie zmieniało się na przełomie XIX i XX wieku, w okresie najszybszego rozwoju ekonomicznego i demograficznego Katowic.

Niemniej jednak fani zabytków architektury znajdą tu liczne przykłady neorenesansu, neobaroku czy secesji. W południowej części miasta od 1922 roku powstawała także tak zwana modernistyczna część miasta, której wygląd odzwierciedla najistotniejsze wpływy epoki takie jak architektura Bauhausu, działalność grupy De Stijl czy dzieła Le Corbusiera. W Katowicach do dziś znajduje się także okazały budynek Sejmu Śląskiego, który powstawał w latach 20. XX wieku i stanowi wspaniały przykład modernizmu. Podobnie jak w innych miastach Polski, po II wojnie światowej w Katowicach panować zaczął socrealizm. Jego świetnym przykładem jest między innymi zabytkowy Pałac Młodzieży, ukończony w 1951 roku. Składa się on z kompleksu dziesięciu budynków i łączy w sobie cechy architektury socrealistycznej z późnym modernizmem i monumentalizmem. W okresie komunistycznym w Katowicach powstała również rozpoznawalna dziś w całym kraju hala widowiskowo-sportowa Spodek, w której odbywają się ważne wydarzenia sportowe oraz koncerty największych gwiazd muzyki z całego świata.

Najpopularniejszymi zabytkami Katowic są jednak z pewnością mieszczańskie kamienice śródmiejskie z XIX wieku oraz Kościół Mariacki wraz z prowadzącym do niego deptakiem, czyli Ulicą Mariacką. Ciekawy jest tu również eklektyczny budynek Łaźni Miejskiej, wzniesionej na przełomie XIX i XX wieku oraz nieco wcześniejsza, renesansowa budowla z lat 70. XIX wieku, jaką jest Pałac Braci Goldsteinów. Warto także zobaczyć – z pewnością nie tylko od zewnątrz! – neoklasycystyczny gmach Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego, wzniesiony w latach 1905-1907.

Stacja kolejowa Katowice

Bezpieczne powroty z imprez majówki 2018 w Katowicach – oferta firmy Eko Taxi

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj świętowania majówki 2018 w Katowicach się zdecydujemy, warto zawsze zadbać o bezpieczny powrót z imprezy masowej czy zwiedzania odległych od centrum zakamarków miasta. Zapewni nam go bez wątpienia firma Eko Taxi. Ta działająca na terenie naszego miasta firma taksówkarska oferuje szybkie i komfortowe przejazdy w konkurencyjnie niskich cenach, które z pewnością sprawią, że przestaniemy traktować taksówki jako udogodnienie dostępne tylko dla naprawdę zamożnych. Podczas podróży z Eko Taxi płacimy bowiem tylko 2,00 zł za kilometr w czasie obowiązywania pierwszej taryfy. Podczas obowiązywania drugiej taryfy – to znaczy w nocy lub podczas dni świątecznych – cena wzrasta tylko do 2,32 zł!

Nie warto więc się wahać – o wiele szybciej i bezpieczniej dotrzemy do każdego celu z doświadczonym kierowcą Eko Taxi. Na ten środek transportu warto zdecydować się zwłaszcza wówczas, gdy jesteśmy w Katowicach tylko z kilkudniową wizytą i niezbyt dobrze znamy miasto. Taksówki Eko Taxi to również świetna alternatywa dla rzadko kursujących, a w weekendy czy w dni wolne często ogromnie zatłoczonych autobusów nocnych. Wybierając taksówkę, unikniemy nie tylko niezbyt wygodnej i bardzo czasochłonnej podróży, lecz również zastanawiania się, czy aby na pewno wysiadamy na dobrym przystanku i w którą właściwie stronę powinniśmy teraz pójść. Nie przeszkodzi nam także nawet najbardziej ulewny deszcz czy inne, typowe w ostatnim czasie dla majowych weekendów zawirowania pogodowe. Eko Taxi podwiezie nas prosto do celu niezależnie od tego, czy będzie nim hotel, hostel, czy też może wybrany przez nas bar lub restauracja.

Co istotne, z łatwością zamówimy tu przejazd o każdej porze dnia i nocy. Taksówkę Eko Taxi można zamówić na trzy sposoby – telefonicznie, przez Internet lub dzięki specjalnej aplikacji, którą pobierzemy z oficjalnej strony firmy. Za przejazd możemy tu zapłacić zarówno gotówką, jak i kartą płatniczą. Firma ma w swojej ofercie także obsługę bezgotówkową dla firm, obsługę imprez na terenie miasta, monitorowany przewóz dzieci oraz zakupy z dostawą na telefon przez całą dobę.