Filharmonia Śląska w Katowicach

Filharmonia Śląska w Katowicach

Filharmonia Śląska w Katowicach to miejsce, w którym odbywają się wspaniałe wydarzenia kulturalne. Odwiedzenie tej lokalizacji jest okazją do przeżycia niesamowitych doznań muzycznych na żywo, które zapewniają zespoły lokalnej instytucji oraz artyści z całego świata. Z myślą o dojechaniu na koncert czy późniejszym powrocie zdecydowanie warto zamówić taksówkę. Zachęcamy do wybrania tej od Eko Taxi, także przy innych okazjach, gdy musisz gdzieś dojechać w tej okolicy.

Spis treści:
Co można tam zobaczyć?
Wydarzenia organizatorów
Zewnętrzne koncerty
Historia budynku
Dojedź na miejsce z Eko Taxi
Nasza oferta

Jak prezentuje się repertuar Filharmonii Śląskiej w Katowicach? Na jakie wydarzenia można się tam udać?

W siedzibie Filharmonii Śląskiej w Katowicach można przeżyć regularnie odbywające się tam wydarzenia pod szyldem tej słynnej, rodzimej instytucji kulturalnej. Obejmują one popisy orkiestr i chóru w towarzystwie najlepszych solistów oraz dyrygentów z kraju i nie tylko. Sam obiekt udostępniany jest poza tym pod wynajem z myślą o innych koncertach. Budynek jest doskonale dostosowany do wymogów muzycznych i posiada przy tym niezwykle bogatą historię.

Wydarzenia tutejszej instytucji kulturalnej

Filharmonia Śląska to instytucja kulturalna działająca w Katowicach, która posiada swój budynek przy ulicy Sokolskiej. Z tego względu odbywają się tam przede wszystkim różnego rodzaju eventy organizowane przez ten podmiot, który ma wiele do zaoferowania, gdyż jest bardzo szanowany w kraju i poza jego granicami. Instytucja posiada formalnie trzy zespoły artystyczne: Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, Śląską Orkiestrę Kameralną oraz Chór Filharmonii Śląskiej. W repertuarze można zatem odnaleźć głównie koncerty z udziałem wspomnianych zespołów, którym zależnie od terminu towarzyszą polskie, a nawet zagraniczne gwiazdy muzyki klasycznej. Jednym z ciekawych, cyklicznie odbywających się wydarzeń jest poza tym Multimedialny Wieczór Organowy.

Koncerty zewnętrznych organizatorów

Co naturalne w obiekcie dominują występy przedstawicieli podmiotów należących do wspomnianej instytucji, ale nie tylko. Samą salę w przypadku wolnych terminów mogą wynająć inni artyści, w związku z czym co jakiś czas można się tam udać na koncerty pod szyldem zewnętrznych organizatorów, niezwiązanych na co dzień z całą filharmonią. Informacje o takich imprezach można znaleźć w harmonogramie na oficjalnej stronie internetowej Filharmonii Śląskiej, a bilety nabyć w zewnętrznych serwisach sprzedażowych, które specjalizują się w dystrybucji wejściówek na imprezy kulturalne i sportowe. Bilety na wydarzenia organizowane przez samą filharmonię kupuje się natomiast bezpośrednio poprzez jej stronę.

Co warto wiedzieć o samym budynku?

Historia obiektu jest naprawdę intrygująca, a chcąc poznać jej kulisy, należy się daleko cofnąć w czasie. W 1873 roku przy obecnej ulicy Sokolskiej (wówczas noszącej nazwę Karlsstraβe) powstał Reichshalle, czyli budynek z salą koncertową. Koncertował tam regularnie Oskar Meisner i inni wybitni soliści, w tym choćby Ignacy Jan Paderewski. Przy tym wszystkim w lokalizacji tej dochodziło do spotkań i zebrań różnych niemieckich organizacji, nie tylko kulturalnych, ale i sportowych czy społecznych. W 1906 roku kompleks wykupiła spółka z większościowym polskim kapitałem, co pozwoliło na udostępnienie sali pod kątem koncertów polskich chórów czy spotkań krajowych organizacji i stowarzyszeń. W roku 1943 dobudowano kolejne skrzydło i przebudowano scenę, przeznaczając tym samym budynek na filharmonię. Już w najnowszych czasach obiekt przechodził jeszcze kolejne prace remontowe, a w latach 2013–2014 zamontowano najwyższej klasy nowe organy. Sama sala zachwyca tymczasem nie tylko wyglądem, ale i doskonałą wręcz akustyką, która przekłada się na niezapomniane przeżycia muzyczne.

Nuty na pianinie

Wybierasz się na koncert do Filharmonii Śląskiej w Katowicach? Udaj się tam z Eko Taxi

Na wszelkie wydarzenia w Filharmonii Śląskiej w Katowicach zdecydowanie warto pojechać taksówką i to z kilku względów. Kluczowym aspektem jest jednak wygoda związana z tym, że nie trzeba się przejmować ewentualnym spóźnieniem czy problemem ze znalezieniem miejsca do zaparkowania samochodu. Zachęcamy przy tym mieszkańców i turystów do korzystania z naszych usług nie tylko na tej trasie.

Dlaczego taksówką

Kompleks katowickiej filharmonii jest bardzo okazały i świetnie zlokalizowany, gdyż znajduje się w zasadzie w okolicach ścisłego centrum. Generuje to jednak pewne kłopoty związane z parkowaniem, ponieważ do budynku nie przynależy żadna dedykowana strefa parkingowa, więc trzeba skorzystać z którejś z okolicznych. Wszystkie z nich są z kolei płatne, a w dniu koncertów może być naprawdę ogromny problem ze znalezieniem miejsca. Na dodatek wszystkie takie punkty są mimo wszystko odrobinę oddalone, więc będzie się to wiązało z kilkoma minutami spaceru, który niekoniecznie będzie czymś przyjemnym w deszczowy czy chłodny dzień. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się przystanki autobusowe i tramwajowe, lecz niewiele osób decyduje się na dojeżdżanie w taki sposób, ponieważ na tutejsze wydarzenia przychodzi się w wyjściowych strojach, niespecjalnie pasujących do podróży komunikacją miejską. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem okazują się taksówki, gdyż koszt będzie porównywalny, a potencjalnie i mniejszy od wydatków na paliwo czy parking, a do tego nie musisz się przejmować szukaniem wolnego miejsca. Co więcej, unikniesz nerwów związanych z jeżdżeniem w ewentualnych korkach w centrum miasta i dostaniesz się do danej lokalizacji szybciej, wychodząc w zasadzie bezpośrednio na wejście do budynku filharmonii. Trudno zatem o bardziej komfortowy sposób na podróżowanie do tego miejsca czy późniejszy powrót i to bez względu na porę dnia oraz pogodę.

Nasza oferta

Polecamy nasze kursy na trasie do filharmonii, ale nie tylko, gdyż możesz z nami podróżować na co dzień po Katowicach i okolicach miasta. To świetne rozwiązanie z perspektywy przybywających tu turystów oraz mieszkańców, którzy szukają alternatywy dla własnego auta lub komunikacji miejskiej. Oferujemy znakomite ceny, a za przejazdy możesz płacić, jak chcesz, w tym bezgotówkowo. Same kursy możesz z kolei zamawiać w tradycyjny, telefoniczny sposób lub z wykorzystaniem dedykowanej aplikacji Eko Taxi. Umożliwiamy zamówienie większych samochodów, gdy podróżujesz gdzieś z bagażem lub w kilka osób. W naszych taksówkach dopuszczamy przewóz zwierząt, a poza tym mamy w ofercie inne intrygujące usługi, które mogą okazać się bardzo pomocne, jak choćby zakupy na telefon przez całą dobę.

Filharmonia Śląska w Katowicach to jedno z najsłynniejszych miejsc kulturalnych nie tylko w samym mieście, ale całym regionie. W zasadzie w każdym tygodniu odbywają się tam wspaniałe wydarzenia muzyczne, na które chętnie udają się mieszkańcy oraz przebywający akurat w tej okolicy turyści. Z myślą o transporcie do tego budynku, ale i wszelkich innych lokalizacji w Katowicach, zachęcamy do skorzystania z usług Eko Taxi.

Może Cię zainteresować również