Taxi i Ubera można wezwać za pomocą kilku kliknięć

Uber a taxi w Katowicach – porównanie. Jak działa aplikacja Uber i czym się różni od kursów taksówką? Co wybrać, planując kurs po Katowicach?

Uber a taxi w Katowicach, czyli jaka jest różnica pomiędzy usługami oferowanymi przez amerykańską aplikację a tradycyjnymi przewozami taksówką? Czym różni się praca licencjonowanego kierowcy taxi od działań osoby „zatrudnionej” w Uberze? To pytania, które zadaje sobie wiele osób zastanawiających się nad wybraniem ulubionego środka transportu. Wynikają one z faktu, że konkurencyjność od zawsze była siłą napędową dla dowolnych gałęzi biznesu. Niezależnie od tego, czy mówimy o mediach, bankowości, handlu czy właśnie logistyce i transporcie, zdrowa konkurencja zawsze motywowała do przekraczania pewnych granic i stałego poszerzania zakresu oferowanych usług. Gdy do Polski dotarła aplikacja Uber, wzbudziła niemałe emocje zarówno wśród pasażerów, jak i kierowców taksówek. Dziś nie stanowi już żadnej tajemnicy, a zakres jej możliwość bardzo łatwo zestawić z ofertą nowoczesnych firm taxi. Kto prowadzi w tym zestawieniu?

Spis treści:
Czym jest Uber?
Jak wygląda rekrutacja do Ubera?
Taxi vs Uber
Kiedy można skorzystać z Ubera?
Czym różni się kurs Uberem od przewozu taxi?
Rejestracje i płatności w aplikacji Uber
Opinie o Uberze w Katowicach

Czym jest Uber i co właściwie odróżnia usługę od tradycyjnych przejazdów taxi w Katowicach i innych miastach?

Uber, który wprowadził niemałe zamieszanie na rynku usług taxi zarówno w Katowicach, jak i w innych miastach, to program, a właściwie – aplikacja mobilna, która służy do pośredniczenia pomiędzy osobami poszukującymi przejazdu a kierowcami chętnymi wykonać płatne kursy. Powstała w Kalifornii i swoim zasięgiem obejmuje obecnie 84 kraje na świecie. W Polsce z usług Ubera korzystać można w największych miastach, takich jak Katowice (i pozostała część Aglomeracji Górnośląskiej), Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto czy Poznań. Pomimo początkowego rozgłosu, aplikacja nie odniosła spektakularnych sukcesów w naszym kraju. Wszystko z powodu swoistego przyzwyczajenia do tradycyjnych i niezawodnych środków transportu, atrakcyjnych cen oferowanych przez lokalne firmy taxi oraz braku zaufania do elektronicznego systemu płatności.

Uber kontaktuje ze sobą dwie grupy osób – potencjalnych pasażerów, którzy chcą się przemieścić pomiędzy dwoma punktami na mapie miasta, oraz zarejestrowanych w aplikacji kierowców, którzy w danym momencie gotowi są świadczyć usługi związane z przejazdami. Do korzystania z Ubera niezbędne jest założenie konta w aplikacji, obejmujące wprowadzenie do rejestru programu swoich danych osobowych. Zanim to jednak uczynimy, należy pobrać aplikację na telefon z systemem Android. To wymóg niezbędny, aby rozpocząć korzystanie z usługi. Telefon musi mieć także stały dostęp do sieci internetowej.

Osoby chcące skorzystać z aplikacji muszą także dysponować kartą debetową lub kredytową, która przypisana zostaje do ich konta w systemie Ubera. Ułatwia to pobieranie opłat za przejazdy, które są rozliczane wyłącznie drogą elektroniczną. Oznacza to, że pasażer nie musi przygotowywać gotówki specjalnie na kurs, z drugiej jednak strony – nie może wybrać innych metod płatności.

Taxi czy Uber, co wybrać?

Rekrutacja do aplikacji: czym się różni praca w Uberze od obowiązków kierowcy taxi w Katowicach?

W przeciwieństwie do zawodu kierowcy taxi w Katowicach i wielu innych miastach rekrutacja do pracy w Uberze możliwa jest dla wszystkich, bez względu na posiadane doświadczenie w pracy za kierownicą. Potencjalni kierowcy nie muszą znać topografii miasta, po którym się poruszają ani zdać egzaminu na licencjonowane przewozy osób. Wystarczy, że ukończyłeś 21 lat, masz aktualne prawo jazdy oraz założysz własną działalność gospodarczą (lub podepniesz się pod działalność partnera). Jak wobec tego pasażerowie mogą przekonać się o poziomie kompetencji wybranego kierowcy?

Możliwe jest to dopiero wraz z upływem czasu, na podstawie ocen i recenzji pojawiających się w profilu danego kierowcy po każdym zrealizowanym kursie. Noty te pozostawiane są przez pasażerów, którzy odbyli kurs z wybranym kierowcą. Oficjalnie Uber nie zatrudnia kierowców bezpośrednio – jedynie ich rekrutuje, pobierając prowizję w zamian za pośrednictwo w transakcji. Wynosi ona obecnie 25%. W samochodach Ubera jeszcze niedawno nie było taksometrów i kas fiskalnych, jednak sytuacja ta przechodzi obecnie poważne zmiany. Na skutek protestów taksówkarzy Minister Finansów wydał stosowne oświadczenie dotyczące opodatkowania działalności Ubera. Każdy kierowca będzie zobowiązany do rozliczenia przychodów płynących z tego typu działalności – wszystko to w oparciu o własną działalność gospodarczą bądź współpracę z inkubatorem przedsiębiorczości.

Uber nie posiada żadnej fizycznej siedziby firmy w Polsce, w związku z czym użytkownicy nie mają możliwości odwołania się się ze swoimi problemami czy zażaleniami w żadne konkretne miejsce. Wniesienie zażalenia na wybranego kierowcę zatrudnionego w aplikacji jest niemożliwe. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku nowoczesnych firm taxi.

Podobieństwa i różnice, czyli szczegółowe zestawienie środków transportu w Katowicach: Taxi vs Uber

Wielu klientów przed podjęciem decyzji o korzystaniu z Ubera bądź taxi w Katowicach chciałoby dokładnie znać podobieństwa oraz różnice pomiędzy tymi niezwykle popularnymi środkami transportu. W odróżnieniu od kierowców zarejestrowanych w systemie Ubera osoby zatrudnione w korporacjach taksówkarskich to profesjonaliści posiadający znaczący staż w pracy „za kółkiem”. Pochwalić się mogą stosowną licencją na wykonywanie usług związanych z przewozem osób, zdanym egzaminem ze znajomości topografii wybranego miasta oraz znajomością wszelkich niezbędnych skrótów, objazdów i najczęściej występujących drogowych utrudnień. Dzięki swojemu szerokiemu doświadczeniu kierowcy taxi są w stanie błyskawicznie dostarczyć pasażera pod wskazany adres. Sprawnie omijają bowiem miejskie korki, mają wprawę w pokonywaniu najtrudniejszych skrzyżowań i bez problemów dostosowują się do zmiennej sytuacji na drodze. Dzięki tego typu kompetencjom pasażerowie zyskują gwarancję, że kurs taksówką przeprowadzony zostanie szybko, bezpiecznie i z wykorzystaniem najbardziej optymalnej trasy przejazdu.

To samo trudno powiedzieć o przejazdach z kierowcami Ubera. Aby pozytywnie zakończyć rekrutację w aplikacji, nie trzeba się wykazywać znajomością ulic danego miasta czy przedstawiać dokumentów zaświadczających o zdanym egzaminie. Zdarza się niejednokrotnie, że wywołany kierowca Ubera w ogóle nie posługuje się językiem polskim, a adres docelowy zna jedynie z podpowiedzi zawieszonej w aucie nawigacji.

Czy – podobnie jak wprzypadku taxi w Katowicach – przejazd z aplikacją zrealizować można w dowolnym momencie? Dowiedz się, jak działa Uber!

Jak działa Uber? Czy, podobnie jak korporacje taxi w Katowicach i innych miastach, aplikacja jest w stanie zapewnić mi kurs przez całą dobę? Co w momencie, gdy żaden przejazd nie będzie dostępny? To pytania, które pojawiają się w głowach wszystkich potencjalnych klientów, którzy nie chcą rezygnować z komfortu całodobowych przejazdów oferowanych przez sprawdzone firmy taksówkarskie.

Funkcjonowanie Ubera opiera się na pobraniu oraz instalacji aplikacji mobilnej, w której następnie tworzymy spersonalizowane konto pasażera. Gdy potrzebujemy kursu samochodem, uruchamiamy aplikację i czekamy, aż system GPS ustali naszą lokalizację. Chwilę później na ekranie naszego smartfonu pojawiają się dostępne w danej chwili przejazdy oferowane przez kierowców, którzy odpowiedzieli bezpośrednio na nasze zgłoszenie. Poza propozycją przejazdu znajdziemy tam również komunikaty dotyczące modelu, marki oraz numerów rejestracyjnych samochodu osoby zainteresowanej transakcją. Zwróćmy uwagę także na oferowaną cenę za kurs. Stawki za przejazdy Uberem nie są bowiem z góry wyznaczone i stałe, a na ich ostateczną wartość wpływa wiele różnych czynników. Zupełnie innych cen oczekiwać możemy za dnia i w czasie nocy, inne stawki wymuszają okoliczności takie jak dni świąteczne czy godziny szczytu. Sytuacja cenowa zmienia się także w zależności od tego, czy mamy do czynienia z lokalizacją, w której znajduje się bardzo wielu kierowców, lub przeciwnie – więcej wezwań niż gotowych je obsłużyć samochodów. Ostateczną cenę wyznacza nie do końca jasny algorytm, dlatego należy bardzo uważnie obserwować proponowane stawki. Zdarza się, że za tę samą trasę w jedną stronę zapłacimy dwa lub nawet trzy razy mniej, niż przebywając z innym kierowcą drogę powrotną. Od chwili przyjęcia propozycji przejazdu mamy dokładnie pięć minut na ewentualne odwołanie kursu. Podobna zasada funkcjonuje w przypadku korporacji taksówkarskich – wystarczy wykonać telefon na centralę, aby dokonać bezpłatnej rezygnacji z usługi.

Pasażer taxi lub Ubera

Zamówiłeś Ubera i co dalej? Czym realizacja przejazdu w aplikacji różni się od tradycyjnego kursu taxi w Katowicach i innych miastach?

Gdy zamówiłeś Ubera, pozostaje czekać na przyjazd samochodu i realizację kursu. Choć pozornie przypomina to wykonanie tradycyjnego kursu taxi w Katowicach czy innych miastach, pomiędzy tymi środkami transportu znaleźć można niewielkie różnice. Przede wszystkim umówione przez aplikację Ubera auto nie będzie miało na dachu charakterystycznego świecącego koguta ani naklejek. Z tego powodu musimy bardzo dokładnie przyglądać się nadjeżdżającym samochodom. Wszelkie szczegóły dotyczące podróży wymienione zostają jeszcze przed zjawieniem się samochodu, dlatego wystarczy wsiąść, aby rozpocząć kurs. Płatność za usługę dokonywana zostanie tuż po jej zakończeniu, a informacje dotyczące planowanej trasy przejazdu oraz czasu jej trwania sprawdzić można na bieżąco. Po zakończonym kursie poziom zadowolenia z usługi można wyrazić za pomocą stosownej noty wystawionej kierowcy na jego prywatnym koncie. To wskazówka dla przyszłych pasażerów, mająca zachęcić ich do korzystania z usług kompetentnych i życzliwych osób, oraz przestroga przed kursami realizowanymi w nieprzyjemnej atmosferze bądź w samochodzie o bardzo niskim komforcie jazdy. Nie każdy użytkownik przyzwyczajony jest jednak do tego, aby dokładnie sprawdzać oceny osoby proponującej przejazd, dlatego niejednokrotnie zdarza się, że pasażer trafia do jednego samochodu z osobą, która uprzednio zasłużyła już na negatywne noty innych użytkowników aplikacji.

Czy z Ubera można korzystać wyłącznie online? Kilka słów o rejestracjach i płatnościach, których nie potrzebujesz przy jeżdżeniu taxi w Katowicach!

Uber to usługa, z której korzystać można wyłącznie online. Z tradycyjnego taxi w Katowicach skorzystać możemy nawet w momencie, gdy nie mamy przy sobie telefonu – wystarczy na chwilę pożyczyć urządzenie od znajomego. Uber wymaga natomiast smartfona z dostępem do Internetu. Podobnie kwestia ma się w przypadku płatności – aby zapłacić za usługi taksówkarskie, wystarczy nam gotówka, karta płatnicza bądź podpisana umowa na przejazdy bezgotówkowe. Przy korzystaniu z Ubera jedyną drogą realizacji należności za przejazd jest karta debetowa połączona z naszym kontem bezpośrednio w aplikacji. Dzięki temu rozwiązaniu należność za podróż pobierana jest automatycznie tuż po jej zakończeniu. Z drugiej strony w momencie, kiedy na danym koncie nie posiadamy już środków płatniczych, niemożliwe jest zapłacenie za kurs np. gotówką. Oznacza to, że w takiej sytuacji korzystanie z Ubera jest dla nas nieosiągalne, podobnie jak dla wszystkich osób, które z różnych powodów nie posiadają kart płatniczych. Część Polaków rezygnuje z tej formy płatności ze względu na opłaty za prowadzenie konta, a część przyzwyczajona jest do operowania wyłącznie gotówką.

Brak karty płatniczej to niejedyny problem, z jakim zetknąć się mogą osoby zainteresowane rejestracją swoich danych w aplikacji. Uber wymaga smartfonu ze stałym dostępem do Internetu. W innym wypadku aplikacja po prostu nie zadziała, uniemożliwiając zamówienie kursu czy dokonanie elektronicznej płatności. To niejednokrotnie próg zaporowy dla wszystkich potencjalnych klientów posiadających starsze modele telefonów.

Uber, choć początkowo wywołał ogromne zainteresowanie odbiorców jako alternatywa dla tradycyjnych przewozów taxi, obecnie stopniowo traci na popularności. Nie każdy ufa internetowym transakcjom, a w dodatku nowoczesne firmy taksówkarskie stale rozwijają swoje oferty tak, aby odpowiadać na wszelkie potrzeby swoich klientów.

Jest jeszcze jedna kwestia, dla której znacząca część klientów zdecydowanie woli telefon po taksówkę. Chodzi o przeświadczenie, że zamawiając Ubera godzimy się tak naprawdę na przejazd z zupełnie przypadkową osobą. Nie jest to przeszkolony, przyzwyczajony do kontaktu z pasażerem, profesjonalny kierowca taksówki, a zupełnie anonimowa osoba, która postanowiła dorobić sobie przy wykorzystaniu aplikacji. Rekrutację do grona kierowców Ubera może przejść każdy, kto ma aktualne prawo jazdy, 21 lat oraz założy własną działalność gospodarczą (bądź podepnie się pod działanie inkubatora przedsiębiorczości). Brak tu egzaminu ze znajomości topografii wybranego miasta czy profesjonalnego kursu na kierowcę. Przy zamawianiu Ubera zdarza się niejednokrotnie, ze podjeżdżający po nas kierowca nie posługuje się językiem polskim, a jego samochód zupełnie nie przypomina wygodnych aut, do jakich przyzwyczaiły nas nowoczesne korporacje taxi.

Aby uniknąć zatłoczonego autobusu wybierz taxi lub Ubera

Uber czy taxi? Poznaj opinie na temat Ubera i dowiedz się, jaki środek transportu bardziej opłaca się w Katowicach!

Początki Ubera w Katowicach nie wzbudziły większego zamieszania wśród tutejszych użytkowników taxi. Głównie ze względu na to, że stawki za korzystanie z aplikacji nie były dużo atrakcyjniejsze niż w przypadku popularnych katowickich przewoźników. Co więcej, wykazano, że taksówki zjawiają się po klienta po znacznie krótszym czasie oczekiwania niż w przypadku prywatnych kierowców jeżdżących pod marką Ubera.

Wiele się też zmieniło w samych firmach taksówkarskich – ich pracownicy postanowili wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów. Dziś poza standardowymi kursami z jednego końca miasta do drugiego nowoczesne taksówki oferują znacznie więcej ciekawych usług i udogodnień. Za przykład można wziąć ogólnopolską firmę Eko Taxi, która poza Katowicami świadczy usługi także w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Lublinie czy Krakowie. Poza przewozami osób w komfortowych autach z charakterystyczną zieloną koniczynką Eko Taxi oferuje także transport osób VIP, monitorowane przewozy dzieci, odprowadzenie bądź odholowanie samochodu klienta, zakupy na telefon czy też przesyłki na terenie Katowic. Nie zabraknie także możliwości przewiezienia zwierzaka czy wynajęcia auta na duże imprezy zorganizowane. Za rozwojem pakietu usług dodatkowych idzie również wygoda korzystania z usług – właśnie dlatego w Eko Taxi płacić możesz nie tylko kartą czy gotówką, ale także specjalnymi bonami na przejazdy bezgotówkowe, które idealnie sprawdzają się dla klientów biznesowych!

Podobne wpisy