Katowicka Noc Muzeów 2019

Noc Muzeów w Katowicach to idealna okazja, by wybrać się do tego miasta. Podczas tego wydarzenia w zupełnie nietypowy sposób zwiedzicie wiele galerii oraz innych instytucji kultury. 18 maja 2019 r. część z nich będzie otwarta do późnych godzin wieczornych. Możecie się także spodziewać licznych dodatkowych atrakcji. A wszystko to za darmo lub za symboliczną opłatą.

Spis treści:
Europejskie święto kultury i sztuki
Nocne zwiedzanie

Eko Taxi opowiada historię Nocy Muzeów w Katowicach

Katowicka Noc Muzeów to wydarzenie, podczas którego wielu turystów porusza się taksówkami – dzięki temu można zaoszczędzić sporo bezcennego czasu. Jest o co się starać – w trakcie jednego wieczoru bezpłatny wstęp oferuje większość instytucji kultury w GOP-ie. Warto wiedzieć, że Noc Muzeów to nie tylko polska tradycja. Inicjatywa zrodziła się w 1997 r. w Berlinie. W kolejnych latach podobne wydarzenia zorganizowano także w Paryżu i Amsterdamie. Obecnie w projekcie bierze udział kilkaset miast w całej Europie.

Pierwsze Noce Muzeów w Polsce

W Polsce pierwsza Noc Muzeów odbyła się w 2003 r. w Poznaniu i obejmowała tylko tamtejsze Muzeum Narodowe. W kolejnych latach zasięg wydarzenia rozszerzył się o Kraków i Warszawę. W 2012 r. do programu przystąpiło już ponad 200 placówek kulturalnych z samej tylko stolicy, które odwiedziło przeszło 200 tys. osób.

Jak zwiedzać?

Podczas Nocy Muzeów zwiedzanie jest darmowe lub odbywa się za symboliczną opłatą. Teoretycznie możecie poruszać się komunikacją miejską między galeriami. Władze miejskie obiecały przygotować specjalne rozkłady jazdy. Takie rozwiązanie może okazać się jednak bardzo uciążliwe – uczestników wydarzenia jest naprawdę wielu, dlatego należy spodziewać się tłumów i opóźnień w kursowaniu autobusów. Na szczęście zawsze możecie liczyć na Eko Taxi, które szybko dowiezie was pod każde muzeum w Katowicach.

Dlaczego warto?

Oprócz możliwości obejrzenia ekspozycji stałych i czasowych, w trakcie wydarzenia możecie załapać się też na szereg dodatkowych atrakcji. Tradycyjnie tego wieczoru katowickie instytucje organizują specjalne warsztaty, pokazy filmów, bezpłatne oprowadzania z przewodnikiem lub prelekcje. Zdarza się, że kuratorzy udostępniają też miejsca, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających.

Program katowickiej Nocy Muzeów z Eko Taxi. Co zaplanowały Muzeum Śląskie i Akademia Muzyczna?

W tym roku Noc Muzeów w Katowicach odbędzie się 18 maja 2019 r., czyli w sobotni wieczór. Nie znamy jeszcze szczegółowego programu i listy wszystkich instytucji. Jeśli chcecie być na bieżąco, polubcie stronę organizatorów na Facebooku. Ponieważ harmonogramy od lat nie ulegają wielkim zmianom – placówek raczej przybywa, niż ubywa – w poniższym artykule opiszemy wam te muzea i galerie, które na pewno będą uczestniczyć w evencie.

Muzeum Śląskie

W ubiegłym roku Muzeum Śląskie w Katowicach zorganizowało dla zwiedzających oprowadzanie tematyczne po wystawach stałych i czasowych. Goście mogli obejrzeć także pracownię konserwatorską. Była to nie lada okazja dla zainteresowanych nowinkami technicznymi – w warsztacie znajdują się skaner oraz mikroskop, które pracują w technologii 3D. Tak nowoczesnymi urządzeniami może poszczycić się niewiele instytucji w naszym kraju.

Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach

Niewiele osób wie o bogatych zbiorach bibliotecznych Akademii Muzycznej w Katowicach. A szkoda, bo można znaleźć wśród nich prawdziwe białe kruki. W trakcie majowego wydarzenia władze uczelni chcą przedstawić szerszej publiczności najcenniejsze eksponaty ze swojej kolekcji. Goście będą mogli obejrzeć przedmioty pochodzące z zagranicy, jak i z Polski. Pracownicy AMK chętnie opowiedzą o pochodzących ze Śląska muzykach oraz przedstawią sylwetki osób, które zasłużyły się dla rozwoju lokalnej sztuki. W ubiegłych edycjach uczelnia organizowała też koncerty Akademickiej Orkiestry Barokowej i Organów Śląskich. Ciekawe, czym zaskoczą nas w tym roku!

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia – znana bardziej jako NOSPR – to kolejna gratka dla miłośników muzyki. Wizyta w instytucji powinna jednak zainteresować również tych, którzy na co dzień nie słuchają utworów klasycznych czy jazzowych. Noc Muzeów może być znakomitą okazją do zapoznania się z czymś nowym. Instytucja bardzo dobrze przygotowuje się do tego wydarzenia, tworząc ofertę zarówno dla dorosłych, jak i dzieci w różnym wieku. Oprócz oprowadzania po salach koncertowych i treningowych na uczestników NM czekają też bezpłatne warsztaty. Ale uwaga! Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja miejsc. Liczba wejściówek na zajęcia dla najmłodszych (trzy grupy wiekowe) była w 2018 r. ograniczona do kilkunastu. Warto więc pospieszyć się z zapisami.

Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie

Warto pamiętać, że Śląsk to nie tylko Katowice. Na terenie innych miast i miasteczek, które tworzą rozległą konurbację GOP-u, znajduje się szereg ciekawych instytucji kulturalnych, które również biorą udział w Nocy Muzeów. Eko Taxi chętnie zabierze was do Chorzowa, gdzie podczas majowego wydarzenia będziecie mogli zwiedzić Górnośląski Park Etnograficzny. Przygotujcie się na niezłą dawkę emocji. W ubiegłych latach pracownicy Parku zorganizowali specjalną trasę „Horror w skansenie, czyli zmierzch na wsi”. W trakcie przechadzki goście mogli spotkać diabły, regionalne straszydła i inne stworzenia nie z tej ziemi. Część scen była interaktywna, odgrywana przy współudziale uczestników. Szczegóły tegorocznej oferty poznamy wkrótce. Wiadomo jedynie, że czeka was równie dobra zabawa!

Tyskie Browary Książęce

To propozycja szczególnie atrakcyjna dla osób, które nie przepadają za oglądaniem dzieł sztuki. Muzeum piwowarstwa z degustacją? Temu się chyba nikt nie oprze! Tyskie Browary Książęce prowadzą część wystawienniczą, którą można obejrzeć w ciągu całego roku. Poznacie tam historię marki oraz dowiecie się – i zobaczycie na własne oczy – jak ważone są różne rodzaje piw. Mile widziane są także dzieci. Podczas tego wyjątkowego wieczoru zobaczycie dodatkowo obszary, które niedostępne są dla zwiedzających na co dzień. Na koniec czeka was poczęstunek oraz występy DJ-ów. Wymagana jest rezerwacja miejsc.

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Będąc na Śląsku, po prostu nie wypada nie odwiedzić jednego z obiektów związanych z historią górnictwa – przykładowo tego w Zabrzu. Instytucja reklamuje swoje wydarzenia hasłem „Noc czorno jak wongiel”. W MGW będziecie mogli zjechać do podziemi, przejść się szolą i przejechać kolejką. Zobaczycie maszyny do wydobywania węgla, poznacie historię tego miejsca i przekonacie się, jak wygląda dzień pracy śląskiego górnika. Podobne atrakcje czekają na was w kopalniach Guido i Królowa Luiza.

Kinoteatr Rialto w Katowicach

Dla urozmaicenia nocnego zwiedzania, poproście kierowcę Eko Taxi, aby zawiózł was do Kinoteatru Rialto w Katowicach. W poprzednich latach pracownicy przygotowali dla swoich gości różne atrakcje. Poza pokazem filmu „Teatr niknących obrazów” będziecie mogli zwiedzić też różne zakamarki zabytkowego budynku, poznać jego historię i obejrzeć galerię zdjęć.

Może Cię zainteresować również

 • Czym są taksometry i jak działają? Katowicki oddział Eko Taxi wyjaśnia!
  Taksometry to niezbędny element wyposażenia wszystkich ...
 • Cennik taxi w KatowicachCennik taxi w Katowicach
  Cennik taxi w Katowicach może być różny, zależnie od oferty danej firmy. Podstawą są zawsze stawki za konkretne taryfy, przy czym mogą być doliczane opłaty związane z rodzajem pojazdu czy korzystaniem z dodatkowych usług. Jeśli szukasz sprawdzonej korporacji taxi w tym mieście, utrzymującej jednocześnie atrakcyjne ceny, sprawdź co ma do zaoferowania Eko Taxi. ...
 • Sylwester w Katowicach 2022Sylwester w Katowicach 2022
  Sylwester w Katowicach 2022 będzie pełen emocji i niezapomnianych wrażeń. Już teraz można snuć pierwsze plany na zaaranżowanie ostatniej nocy w roku, tak, żeby spędzić ją w ulubiony sposób. Coś dla siebie odnajdą zarówno entuzjaści zbiorowych zabaw miejskich, jak i osoby preferujące bardziej kameralne koncerty czy sztuki teatralne. Jeśli nie zamierzasz zostawać w domu i planujesz jakieś wyjście, warto skorzystać tego dnia z taksówek....
 • Taxi w Chorzowie
  Taxi w Chorzowie to usługa, która cieszy się ...
 • Przewóz osób w Katowicach – najbezpieczniej i najwygodniej z Eko Taxi! Sprawdź atrakcyjny cennik
  Przewozy osób w Katowicach i okolicach to jedna z ...