Katowice – atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych! Poznaj stolicę województwa śląskiego z Eko Taxi Katowice!

W Katowicach atrakcji nie brakuje. Dodatkowo działa tu jedna z najtańszych firm taksówkarskich w Polsce – Eko Taxi, dzięki której szybko i wygodnie dojedziemy w dowolne miejsce na mapie Katowic. A warto, ponieważ miasto, wbrew stereotypom, to dużo więcej niż kopalnie. W ciągu ostatnich lat bardzo mocno się ono rozwinęło pod względem kulturalnym i architektonicznym. Można się zastanawiać, czy najciekawsze w Katowicach są liczne parki, niezwykłe budowle czy wszechobecny lokalny patriotyzm. Na uwagę na pewno zasługuje też rozwijająca się gastronomia – nie brakuje tu miejsc, które łączą tradycyjną śląską kuchnię z nowoczesnym stylem gotowania. W jakie miejsca warto się udać podczas pobytu w Katowicach i dlaczego najlepiej przemieszczać się po mieście taksówką? Czas poznać bliżej stolicę Śląska z Eko Taxi!

Spis treści:
Atrakcje dla dzieci w Katowicach
Atrakcje turystyczne w Katowicach
Ciekawe okolice Katowic – Park Śląski w Chorzowie
Atrakcje dla młodzieży w Strefie Kultury
Gdzie spróbować tradycyjnej i nowoczesnej kuchni śląskiej?

Atrakcje dla dzieci w Katowicach na świeżym powietrzu lub pod dachem. Poznaj opcje na każdą pogodę i wybierz się z Eko Taxi na rodzinny piknik w Dolinie Trzech Stawów lub na seans familijny do kina Kosmos!

Przy planowaniu atrakcji dla dzieci w Katowicach duże znaczenia ma zapowiadana pogoda i środek transportu, jakim będziemy się poruszać. Najwygodniej jest wybrać Eko Taxi i nie martwić się długimi podróżami w zatłoczonych autobusach czy tramwajach, które są szczególnie nieprzyjemne w trakcie upałów. Dodatkowym udogodnieniem podczas przejazdu Eko Taxi będzie fotelik, który możemy zapewnić na życzenie klienta. Co prawda, według prawa dzieci podróżujące taksówką mogą być po prostu zapięte pasami, ale wielu rodziców woli, aby ich pociechy jeździły w specjalnych fotelikach. Zwiększa to nie tylko poziom bezpieczeństwa i wygody malucha, ale także zapewnia komfort psychiczny rodzicom.

Gdy zapowiadana jest piękna, słoneczna pogoda, warto wybrać się z dziećmi do Doliny Trzech Stawów położonej na terenie osiedla Ignacego Paderewskiego-Muchowiec. Znajduje się tu malowniczo położony park i kompleks rekreacyjno-sportowy. W parku znajdują się ścieżki rowerowe, stacje roweru miejskiego i przystań wodna z boiskami do siatkówki plażowej. A 9 hektarów z łącznej powierzchni (86 hektarów) Doliny Trzech Stawów zajmują zbiorniki wodne. Można wybrać się tu na spacer z całą rodziną, wspólne wędkowanie lub zorganizować miły piknik nad wodą. Warto udać się też na plac zabaw przy stawie Oczko, gdzie coś dla siebie znajdą zarówno małe, jak i trochę starsze dzieci. Oprócz licznych karuzeli, drabinek i huśtawek, bujanych koników i piaskownicy w parku znajdują się również przyrządy do ćwiczeń na świeżym powietrzu.

Dobrym pomysłem na chłodniejszy dzień jest seans filmowy w Kosmosie. Jest to małe, ale bardzo przytulne kino studyjne ulokowane przy ulicy Sokolskiej 66. Filmy są tu wyświetlane w dwóch salach: Nostromo i Solaris. W budynku jest także kącik dla dzieci, w którym do dyspozycji najmłodszych są różne zabawki, gry edukacyjne, kredki, klocki, puzzle czy książeczki. Maluchy mogą się bawić w kąciku nie tylko wtedy, gdy przychodzą z rodzicami na film, ale zawsze w godzinach otwarcia kina. Kosmos to przestrzeń przyjazna dla rodzin i dbająca o rozwój najmłodszych. W każdą niedzielę odbywa się specjalny pokaz filmowy dla dzieci i dorosłych. Wyświetlane są klasyczne bajki animowane, takie jak “Bolek i Lolek”, “Miś Uszatek”, “Krecik” czy “Koziołek Matołek”. Bilet na Filmowe Popołudnie dla dzieci kosztuje 8 zł.

Katowickie atrakcje turystyczne, jakich nie znajdziesz nigdzie indziej! Wybierz się z Eko Taxi na Nikiszowiec lub Szopienice i poznaj magiczne zakątki poprzemysłowego Śląska

Atrakcje turystyczne w Katowicach tworzą całe dzielnice i osiedla. Aby maksymalnie poczuć unikalny czar poprzemysłowego Śląska, warto wybrać się z Eko Taxi na Nikiszowiec. Jest to część dzielnicy Janów-Nikiszowiec, gdzie początkowo znajdowało się osiedle robotnicze dla górników z kopalni Giesche (później Wieczorek). Obecnie znajdujące się tu zakłady kopalniane są nieczynne, ale wyjątkowy klimat pozostał. To tu zobaczymy liczne familoki z czerwonej cegły. Zabytkowa zabudowa osiedla powstała według projektu Georga i Emila Zilmannów. Charakterystyczną cechą niskich, ceglanych budynków mieszkalnych są ościeże okienne pomalowane na zielono, żółto lub czerwono. Oprócz zabudowy osiedla do zabytków na Nikiszowcu zalicza się zespół szybu “Pułaski” kopalni Wieczorek, w tym nadszybie z wieżą wyciągową, sortownią, kuźnią, stolarnią, maszynownią, cechownią, łaźnią i warsztatem mechanicznym.

Będąc na Nikiszowcu, warto podjechać z Eko Taxi też na graniczący z nim Janów, do Galerii Szyb Wilson. Znajduje się ona na ulicy Oswobodzenia 1 w zrewitalizowanych budynkach dawnej cechowni i markowni szybu “Wilson”. Na terenie obiektu znajduje się bezpłatny parking dla gości, na którym może zatrzymać się taksówka. W Galerii Szyb Wilson organizowane są różne wystawy, festiwale, koncerty, warsztaty artystyczne, spektakle teatralne i konferencje. Hasło przewodnie wszystkich działań podejmowanych przez instytucję brzmi: “To, co zabrał przemysł, kultura musi odzyskać”. Galeria Szyb Wilson obecnie jest największą prywatną instytucją tego typu w Polsce – jej łączna powierzchnia wynosi 2 500 metrów kwadratowych. Jednym z flagowych wydarzeń odbywających się cyklicznie w galerii jest Art Naif Festiwal, który celebruje sztukę nieprofesjonalną, nazywaną inaczej naiwną lub amatorską.

Warto wspomnieć też o innym, bardzo ciekawym poprzemysłowym obiekcie, który obecnie cieszy się dużym zainteresowaniem turystów. Mowa tu o Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia w dzielnicy Szopienice przy ulicy 11 listopada 50. Dojazd komunikacją miejską do muzeum jest dość problematyczny, ponieważ w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu nie ma żadnego przystanku. Najlepiej więc wybrać wygodną i szybką taksówkę, z której pasażerowie będą mogli wysiąść tuż przy Walcowni. W muzeum znajdują się trzy wystawy stałe:

  • wystawa motocykli Indian, Harley-Davidson, Junak i Sokół – wszystkie modele pochodzą z lat 1903-1980;
  • wystawa źródeł napędów, na przykład silniki spalinowe i okrętowe oraz kolekcja silników Jacoba Peppinga z XIX wieku;
  • ciąg technologiczny maszyn do wytwarzania i walcowania blach cynkowych – zachowany w nienaruszonym stanie.

Jakie jeszcze atrakcje dla dzieci znajdują się w Katowicach i okolicy? Eko Taxi bezpiecznie zawiezie całą Twoją rodzinę do najciekawszych miejsc na Śląsku!

Jakie jeszcze atrakcje dla dzieci w Katowicach i okolicy warto odwiedzić z Eko Taxi? Jeżeli mamy cały wolny dzień, dobrym pomysłem będzie Śląskie Wesołe Miasteczko Legendia. Znajduje się ono właściwie na granicy dwóch miast: Katowic i Chorzowa, pod znamiennym adresem: plac Atrakcji 1. Koszt kursu do parku rozrywki z poszczególnych miejsc w Katowicach możemy sprawdzić na stronie głównej Eko Taxi. Przejazd z Dworca Głównego PKP wyniesie nas około 11 zł, z ulicy Mariackiej – ok. 15 zł, a spod galerii Silesia City Center ok. 10 zł. Tak niskie ceny to zasługa bardzo atrakcyjnej opłaty początkowej Eko Taxi Katowice – jedyne 6,40 zł.  Wyjątkowo niska jest także cena za przejechany kilometr w I taryfie: tylko 2,00 zł.

W bezpośrednim sąsiedztwie Śląskiego Wesołego Miasteczka Legendia znajduje się Park Śląski, który zajmuje powierzchnię około 600 hektarów i jest nazywany zielonymi płucami Górnego Śląska. Zatem planując kurs Eko Taxi do wesołego miasteczka, warto przy okazji odwiedzić park, w którym również znajdują się liczne atrakcje dla dzieci! Mowa tu chociażby o Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Można go odwiedzić zarówno latem, jak i zimą. Dla najmłodszych zwiedzających utworzono na terenie ogrodu niewielkie zoo, gdzie dzieci mają możliwość bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami. Zabawa odbywa się pod nadzorem pracowników ZOO. Warto zajrzeć również do Kotliny Dinozaurów. Jest to jedyne tego typu miejsce w całej Europie, w którym można obejrzeć ekspozycję pradawnych gadów. Na zwiedzanie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego warto zaplanować sobie około 2-3 godzin.

W Parku Śląskim znajduje się jeszcze jedna, szczególnie ciekawa atrakcja dla dzieci i ich rodziców. Przejażdżka kolejką linową Elką to świetna rozrywka dla osób w każdym wieku. Trasa przebiega od Wesołego Miasteczka do Stadionu Śląskiego, a więc podczas kursu możemy oglądać z wysokości duży obszar Parku Śląskiego, między innymi rosarium, rolkostradę (ścieżkę rolkową) i oczka wodne. Dzieci do lat 3 mają bezpłatny wstęp na Elkę, a bilet dla osób do 16 roku życia kosztuje 8 zł w jedną stronę i 12 zł w obie. Z kolei osoby dorosłe pojadą w jedną stronę za 10 zł, a w obie za 15 zł. Warto wiedzieć, że dzieci do lat 13 mogą wybrać się w podróż kolejką tylko pod opieką osoby dorosłej.

Atrakcje dla młodzieży w Katowicach – wybierz się z Eko Taxi do Strefy Kultury i zobacz, jak w niekonwencjonalny sposób można poznać historię Górnego Śląska!

Młodzież znajdzie dla siebie wiele atrakcji w Katowicach. Zdecydowanie warto się udać z nastolatkami do Strefy Kultury, która jest bardzo ciekawie zagospodarowana architektonicznie. Z Eko Taxi dojedziemy tu od dowolnie wybranej przez siebie strony. W Strefie Kultury znajduje się Muzeum Śląskie, w którym nie można się nudzić! Nie bez powodu codziennie odwiedzają je dziesiątki osób w każdym wieku. Na szczególną uwagę zasługuje niekonwencjonalna wystawa narracyjna o historii regionu – “Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”. Aby rozpocząć zwiedzanie, należy przejść przez bramę do kopalni “Katowice”. Znajdziemy się w swoistym labiryncie, którego ścieżki przeprowadzą turystów przez dzieje Śląska. Wystawa należy do najciekawszych i najnowocześniejszych ekspozycji historycznych.

Przechodząc do kolejnych pomieszczeń, zwiedzający stopniowo poznaje śląską kulturę. Można tu zobaczyć zmniejszone do odpowiedniej skali wieżowce z wielkiej płyty i spojrzeć w okna ich mieszkańców, a także zajrzeć do gabinetów byłych polityków czy zwykłych domów z klasycznym, białym byfyjem (po śląsku: kredens) w kuchni. Wszystkie szafki można oczywiście otwierać i oglądać tradycyjną zastawę oraz produkty ze starymi etykietami. W ciekawy sposób przedstawiono historię 9 z Wujka, czyli górników, którzy zginęli z rąk milicji w trakcie tłumienia strajku 16 grudnia 1981 roku. Życiorysy poległych można poznać, otwierając poszczególne szufladki przypominające część tajnego archiwum. Na wystawie stoi też zaparkowany Fiat 126, czyli kultowy “maluch”, zapakowany jak na wakacje.

W Muzeum Śląskim, którego większa część znajduje się pod ziemią, można obejrzeć także liczne obrazy (na przykład z wystawy plastyki nieprofesjonalnej), rzeźby (chociażby w galerii sztuki polskiej po 1945 roku) czy dzieła sztuki sakralnej. Warto jednak też przenieść się na zewnątrz budynku i wjechać na wieżę widokową w dawnym szybie “Warszawa II”. Z wysokości 40 metrów można podziwiać panoramę Katowic, która jest niezaprzeczalnie ciekawa, dzięki dużemu zróżnicowaniu architektonicznemu. Z wieży widokowej zobaczymy chociażby nowoczesny Spodek w niedalekiej odległości od masywnej Superjednostki (surowy i ogromny budynek z 762 mieszkaniami). Można dojrzeć także oryginalne w swojej formie Gwiazdy i Kukurydze (wysokie, kanciaste wieżowce na blokowiskach). Nie zabraknie oczywiście zabytkowych familoków oraz innych szybów od kopalni.

Katowice z Eko Taxi – atrakcje do zwiedzania i rozwijająca się gastronomia. Poznaj najciekawsze restauracje, bistra i knajpki na Śląsku!

Podróżując po Katowicach z Eko Taxi i poznając liczne atrakcje do zwiedzania, warto też pamiętać o spróbowaniu tradycyjnej kuchni śląskiej i poznać nowoczesne wariacje na jej temat. Dobrym pomysłem zawsze jest zapytanie taksówkarza o najciekawsze według niego restauracje, kawiarnie i bistra. Kierowcy Eko Taxi doskonale znają teren, po którym się poruszają i z przyjemnością wskażą pasażerom ciekawe miejsce z dobrą kuchnią. Już dziś dowiedz się, jakie restauracje warto odwiedzić.

Śląska Prohibicja

ul. Krawczyka 1, Katowice
szacowany koszt dojazdu Eko Taxi spod Dworca PKP: ok. 18 zł

Pisaliśmy już o Nikiszowcu, grzechem byłoby nie wspomnieć o znajdującej się tam restauracji Śląska Prohibicja. Można w niej zjeść tradycyjny śląski obiad: roladę wołową z kiełbasą, kluski śląskie i modro kapustę. W menu znajdują się także inne, ciekawe dania obiadowe, na przykład królik z gołąbkiem ziemniaczanym, golonka pieczona w ciemnym piwie czy makaron z chorizo i krewetkami. Godne polecenia są także pyszne desery ze Śląskiej Prohibicji, na przykład mus pistacjowy z żelką malinowo-bzową, białą czekoladą i kruchym ciasteczkiem.

Żurownia

ul. Ligonia 16, Katowice
szacowany koszt dojazdu Eko Taxi spod Dworca PKP: ok. 9 zł

Żurownia to miejsce działające dopiero od kilku lat, ale nie brakuje tu gości. Klientów przyciąga nowoczesne spojrzenie na tradycyjną kuchnię śląską. Menu, choć krótkie, wypełnione jest ciekawymi daniami obiadowymi. Zjemy tu oczywiście przepyszny żur z bratkartoflami (ziemniaczki z dodatkami, najczęściej ze smażoną cebulą i skwarkami). Warto spróbować także kulebeli, czyli klusek śląskich nadziewanych roladą wyglądem przypominających pyzy, albo Sztygara (dosłownie z gwary śląskiej: pracownik dozoru górniczego na kopalni) – zapiekanki z krupnioka (czyli kaszanki) z tłuczonymi ziemniakami.

27th floor

ul. Uniwersytecka 13
szacowany koszt dojazdu Eko Taxi spod Dworca PKP: ok. 9 zł

Do 27th floor warto zajrzeć chociażby z powodu widoku na panoramę Katowic rozpościerającego się z okien lokalu. Restauracja znajduje się na najwyższym piętrze w wieżowcu Altus, w sąsiedztwie Spodka. W 27th floor można zjeść ekskluzywne dania i spróbować ciekawych kompozycji smakowych. W menu znajdują się chociażby: czarny bulion z zająca, łosoś jurajski ze szparagami oraz gulasz jagnięcy z jarzębiakiem. Jeżeli akurat nie jesteśmy głodni, można udać się do części barowej, gdzie można skosztować wykwintnych drinków.

Może Cię zainteresować również