Atrakcje dla dzieci w Katowicach

Atrakcje dla dzieci na Śląsku i w Katowicach

Atrakcje dla dzieci na Śląsku i w Katowicach poszukiwane są przez wielu turystów korzystających z usług Eko Taxi. Nasi pracownicy zdają sobie sprawę, że podróże z pociechami to niemałe wyzwanie logistyczne i organizacyjne. Żeby ułatwić wam zadanie, dowiedzieliśmy się, co z pewnością przyciągnie i zatrzyma na dłużej uwagę nawet najbardziej wymagających maluchów. Planujecie rodzinny wypad do województwa śląskiego? Odwiedzacie przyjaciół lub krewnych z Katowic? Nasze zestawienie przedstawia wybór ciekawych miejsc, w których najmłodsi są bardzo mile widziani i mogą w dobrej atmosferze spędzić czas ze swoimi rodzicami.

Spis treści:
Co robić w Katowicach?
Gdzie wybrać się poza miasto?

Atrakcje dla dzieci na Śląsku – co Eko Taxi poleca w Katowicach?

Katowice wciąż prężnie rozwijają swoją ofertę atrakcji dla dzieci. Poza standardowymi placami zabaw można tu zaznać odrobiny kultury lub miło spędzić czas, pluskając się w wodzie. Pracownicy Eko Taxi świetnie znają miasto i wiedzą, dokąd najlepiej się udać, żeby dobrze się bawić. Najpopularniejszymi rozrywkami dla najmłodszych na Śląsku z pewnością są katowickie muzeum oraz kolorowe, tryskające wodą fontanny.

Muzeum Śląskie

Pierwszy przystanek na naszej katowickiej liście. To wspaniałe interaktywne muzeum zostało przeniesione do nowej siedziby w 2015 r. – od tego czasu znajduje się na terenie dawnej kopalni „Katowice”. Po zmianie lokalizacji powierzchnia wystawiennicza obiektu wynosi aż 6 tys. m kw. Oprócz wystaw stałych i czasowych budynek kusi odwiedzających wspaniałą, 40-metrową wieżą widokową oraz rozległym parkiem i restauracją. Trasy zwiedzania dedykowane dla wieku i zainteresowań swoich pociech można znaleźć w Internecie.

Wodny Plac Zabaw

To atrakcja, która powstała na terenie Doliny Trzech Stawów. Upalne dni można spędzać tam w kolorowym, wodnym parku rozrywki. Obiekt stanął bezpośrednio przy pasie drzew, między Stawem Kajakowym a Stawem Łąka. Plac zabaw mieści strefę dla młodszych i starszych dzieci. W asortymencie rozrywek znajdziecie kolorowe urządzenia z dyszami, tryskaczami i fontannami. Dzieciaki pobawią się m.in. armatkami, kwiatkami nabierającymi wodę, wielkimi owadami i gejzerem ziemnym. Cały kompleks ogrodzony jest murkiem, na którym zainstalowano ławeczki do odpoczynku po wesołych harcach. Ogólnie miejsca do zabaw i relaksu nie brakuje – obiekt zajmuje ponad 300 m kw. Nuda też wam nie grozi, bo łącznie zainstalowano tu aż 18 zabawek. Dzięki temu jest to idealne miejsce, by uciec od wielkomiejskich upałów i oderwać się od obowiązków na rzecz beztroskiego szaleństwa z pociechami.

Eko Taxi rekomenduje najlepsze atrakcje dla dzieci na Śląsku w okolicach Katowic

Aglomeracja śląska to nie tylko Katowice – atrakcje dla dzieci znajdziemy również w innych miejscowościach! Polecamy najciekawsze miejsca, w których możecie spędzić cały dzień lub jedynie kilka godzin z maluchami czy nastolatkami. Jeśli lubicie aktywnie spędzać czas, z pewnością nie będziecie zawiedzeni!

Park Śląski w Chorzowie

Aktualnie to jeden z największych parków miejskich w Europie. W chorzowskim Parku Śląskim można spędzić cały dzień, nie nudząc się ani sekundę, choć to pewnie i tak zbyt mało czasu na skorzystanie ze wszystkich atrakcji tego miejsca. Na terenie kompleksu znajduje się m.in. Śląski Ogród Zoologiczny, Wesołe Miasteczko i największe w Polsce Planetarium. Odbywają się tam seanse dla młodzieży i dorosłych, ale też specjalne projekcje dla najmłodszych, które dopasowane są do ich możliwości poznawczych. Koniecznie polecamy przejechać się odnowioną kolejką linową Elka – przystanki są przy Wesołym Miasteczku oraz przy Stadionie Śląskim. Warto też zajrzeć do największego w kraju rosarium, które zachwyci każdą małą księżniczkę. W słoneczne dni rekomendujemy wypożyczyć sprzęt wodny i popływać razem po stawie, przejechać się parkową kolejką wąskotorową, porobić babki z piasku na plaży czy udać się na jeden z kilku imponujących placów zabaw. Nawet zwykła przechadzka wzdłuż rozmaitych dróżek i alejek dostarcza wielkiej przyjemności, wspaniale jeździ się tam też na rowerach oraz hulajnogach, odkrywając nieznane dotąd zakamarki tego wyjątkowego miejsca.

Górnośląski Park Etnograficzny

Urlop lub weekend bez większych planów? Umilcie sobie wolny czas rodzinną wizytą w Górnośląskim Parku Etnograficznym. Dzięki świetnemu umiejscowieniu tuż przy Parku Śląskim i Stadionie w łatwy sposób można odwiedzić wszystkie te trzy punkty w ramach jednej wycieczki. Zwiedzanie GPE z pewnością będzie nie lada frajdą dla wszystkich dzieciaków. Jak żyło się w Polsce w bardzo dawnych czasach? Kto i dlaczego miał najlepsze miejsce do spania w całej chacie? Co zastępowało naszym przodkom lodówkę i klimatyzator oraz jakimi przedmiotami ułatwiano sobie życie na co dzień? GPE nie jest jednym z tych muzeów, gdzie niczego nie można dotknąć. Przeciwnie, młodzież ma możliwość na własnej skórze poczuć, jak leży się na sienniku, sprawdzić, czy dawne ławki w szkole były wygodniejsze niż te dzisiejsze oraz nabrać atramentu z kałamarza, by zrobić porządnego kleksa w zeszycie. Na terenie muzeum znajdują się stare chaty, szopy, stodoły oraz kościółek. Profesjonalni przewodnicy chętnie odpowiadają na nawet najtrudniejsze i najbardziej oryginalne pytania, a umiejętnie snutymi opowieściami potrafią zainteresować dosłownie każdego.

Park Ogrodzieniec

Jeśli przebywacie z dziećmi na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, koniecznie odwiedźcie Zamek i znajdujący się obok niego Park Ogrodzieniec. W Parku Miniatur zobaczycie średniowieczne twierdze w mikroskali. Dom Legend i Strachów przybliży wam najciekawsze baśnie i legendy, z których region słynie. W Parku Doświadczeń Fizycznych będzie na was czekało 35 urządzeń udowadniających, że fizyka wcale nie musi być tak nudna, jak większości się to wydaje. Po tej dawce przystępnie przekazanej wiedzy można wyszaleć się w Parku Rozrywki, Mini Parku Linowym lub na torze saneczkowym. Świetna zabawa gwarantowana! Od maja do sierpnia kompleks czynny jest codziennie w godz. 10.00–20.00. Często działa też w dni wolne od pracy, ale przed planowanym przyjazdem warto wcześniej zerknąć na stronę internetową lub zadzwonić, by to potwierdzić.

Palmiarnia w Gliwicach

„W czasie deszczu dzieci się nudzą” – ten fragment piosenki nie musi tyczyć się najmłodszych, którzy przebywają podczas niepogody na Śląsku. Jeśli nie chcecie zmoknąć i zmarznąć, a perspektywa spędzenia całego dnia w domu nie nastraja was zbyt pozytywnie, rozważcie małą wycieczkę do gliwickiej palmiarni. To miejsce pełne drzew, krzewów oraz egzotycznych roślin, np. ponad 2 tys. kaktusów w rozmiarach od paru milimetrów do kilku metrów. Oprócz egzotycznych roślin znajdziecie tam też zwierzęta, które lubią ciepło m.in. gekony, żółwie, papugi, kanarki, karpie, amury, piranie, pielęgnice pawiookie, sumy afrykańskie oraz drobne gryzonie. Na pasjonatach wodnego świata olbrzymie wrażenie zrobią cztery akwaria z słodkowodnymi rybami. Podzielono je według regionów występowania w naturze – Amazonia, Tanganika, rzeki polskie i rzeki Azji Południowo-Wschodniej. Na terenie Palmiarni działa też kawiarnia, w której można zrobić sobie miłą przerwę na coś słodkiego, aromatyczną kawę lub herbatę.

Jak widać, w Katowicach i na całym Górnym Śląsku nie brakuje rozrywek dla rodzin z dziećmi w różnym wieku. Nieważne czy odwiedzacie aglomerację na krótko, czy spędzacie tu długi weekend – z pewnością nie będziecie się nudzić.

Podobne wpisy