Co warto zobaczyć w Katowicach i okolicy? Eko Taxi podpowiada!

Co warto zobaczyć w Katowicach i okolicy? Eko Taxi podpowiada, jakie ciekawe miejsca można znaleźć na Śląsku. Jakie muzea można zwiedzić w samych Katowicach, a gdzie się wybrać wygodną taksówką, aby odkryć najbardziej urokliwe zakątki województwa śląskiego? Gdzie znajdują się klimatyczne dzielnice górnicze z domami z czerwonej cegły, a na jaki adres należy zamówić taxi w Katowicach, aby znaleźć się nad brzegiem stawu? Śląsk to bardzo ciekawy turystycznie region – warto zobaczyć, co magicznego kryją w sobie nie tylko Katowice, ale także Chorzów, Tychy czy Świętochłowice. Zaplanuj wycieczkę zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Proponujemy trasy dla wielbicieli historii, architektury, sztuki i kina. Podpowiadamy też wspaniałe miejsca na rodzinne pikniki albo spokojne popołudnie z książką.

Spis treści:
Historia regionu
Architektura Katowic i okolic
Ciekawe miejsca dla miłośników sztuki i kina
Rodzinna wycieczka po Katowicach

Eko Taxi podpowiada, co warto zobaczyć w Katowicach i okolicy, aby dowiedzieć się więcej o historii regionu

Jeżeli zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Katowicach, aby poznać ciekawostki z historii Śląska, dobrym pomysłem będzie wybranie się z Eko Taxi do kilku fantastycznych muzeów. Wspomniana korporacja posiada atrakcyjny dla pasażerów cennik oraz nowoczesny system zarządzania zleceniami. Dzięki temu po klientów podjeżdżają te taksówki, które znajdują się najbliżej lokalizacji początkowej i mogą podjechać na wskazany adres najszybciej jak to możliwe. Zatem nawet w ciągu jednego dnia zdążymy odwiedzić kilka najciekawszych muzeów w Katowicach i okolicach. Od czego warto zacząć zwiedzanie? Poznaj nasze propozycje.

Muzeum Śląskie

adres: ul. Dobrowolskiego 1, Katowice
W Muzeum Śląskim można poznać historię regionu przedstawioną w niekonwencjonalny sposób. Interaktywna wystawa narracyjna pt. “Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów” zainteresuje nawet osoby, które nie przepadają za muzeami. Zwiedzanie odbywa się poprzez przechodzenie przez kolejne ścieżki labiryntu. Aby dogłębnie poznać historię Śląska, turysta niejednokrotnie musi wykonać jakiś dodatkowy ruch, na przykład otworzyć szuflady w archiwum, zajrzeć w okna wieżowców z wielkiej płyty, zerknąć przez ramię urzędnikowi partyjnemu lub przysiąść w domu rodziny z PRL-u.

Muzeum Historii Katowic

adres: ul. ks. Szafranka 9, Katowice
Muzeum Historii Katowic ma za zadanie dbać o dokumentowanie przeszłości miasta. Wśród ponad 140 tysięcy eksponatów można znaleźć między innymi: prace Stanisława Ignacego Witkiewicza, porcelanę śląską z okresu międzywojnia czy inne elementy dekoracyjne i sprzęt codziennego użytku. Wystawy mają intrygujące nazwy, które zachęcają turystów do zwiedzania, na przykład: “Woda i mydło najlepsze bielidło. W pralni i maglu na Nikiszowcu”, “U sąsiadów na pokojach i w kuchni” czy “U nos w doma na Nikiszu” (ze śląskiego: U nas w domu na Nikiszowcu).

Muzeum Powstań Śląskich

adres: ul. Polaka 1, Świętochłowice
W historii regionu bardzo ważną rolę odegrały trzy powstania śląskie. Konflikty zbrojne rozgrywały się pomiędzy Polakami a Niemcami po I wojnie światowej. Dwa narody walczyły o Górny Śląsk między innymi dlatego, że przemysł był na jego terenie wysoko rozwinięty oraz znajdowały się tu kopalnie, które generowałyby przychód finansowy dla danego państwa. Dokładną historię i przebieg Powstań Śląskich można poznać, zwiedzając muzeum w Świętochłowicach.

Muzeum PRL-u

adres: ul. Zajęcza 42, Ruda Śląska
Tak jak w całej Polsce również na Śląsku ogromne znaczenie dla rozwoju regionu i wpływ na mentalność mieszkańców miał okres PRL. W muzeum tej epoki w Rudzie Śląskiej można zobaczyć, jak wtedy urządzano mieszkania i jakiej przedmioty się w nich znajdowały. Jest także zrekonstruowany gabinet I sekretarza PZPR. Zwiedzający mają też okazję, aby zobaczyć plakaty pochodzące z PRL-u. Z kolei ekspozycja plenerowa muzeum to zbiór historycznych pojazdów, między innymi FSO Warszawa, Syrena 105 czy Fiat 132. Dodatkowo jeden z budynków muzeum został zaaranżowany na kino Uciecha, gdzie odbywają się pokazy kronik filmowych i Dobranocek z okresu PRL.

Co warto zobaczyć w Katowicach, aby poznać różne style architektoniczne? Sprawdź z Eko Taxi najciekawsze budowle na Śląsku

Co warto zobaczyć w Katowicach, jeżeli interesujemy się architekturą? Na Śląsku z pewnością nie brakuje okazji do oglądania jedynych w swoim rodzaju budynków. Już z wnętrza taksówki, którą przemierzamy ulice Katowic, można dostrzec wielość stylów architektonicznych. Na okoliczność zwiedzania najciekawszych obiektów, przydatne okażą się informacje dotyczące naszego cennika. Koszt kursu składa się z ceny za liczbę przejechanych kilometrów oraz opłaty początkowej. Jej wysokość nie zmienia się ze względu na porę dnia lub nocy czy strefę taksówkową, po jakiej się poruszamy. Znaczenie ma inny czynnik – sposób realizacji przejazdu. Opłata początkowa za kurs przy zamówieniach telefonicznych i zleceniach z aplikacji wynosi 6,40 zł, a ceny za 1 km według poszczególnych taryf zaczynają się już od 2,00 zł. To niezwykle atrakcyjna oferta cenowa! Gdzie zatem warto zamówić samochód, aby zobaczyć najciekawsze budowle w Katowicach?

Siedziba Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek

adres: pl. Sejmu Śląskiego 2, Katowice
Budynek będący obecnie siedzibą Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek – Katowice Miasto Ogrodów, wcześniej Centrum Kultury Katowice, pierwotnie został wzniesiony jako Centrum Kształcenia Ideowo-Wychowawczego Kadr Robotniczych PZPR. Mieszkańcy nazywali go wtedy także Białym Bomem (od koloru ścian) lub Dezember Palast (od nazwiska inicjatora budowy, I sekretarza KW PZPR Zdzisława Grudnia). Ciekawostkę stanowi to, że zaprojektowany pierwotnie obiekt okazał się za duży w stosunku do przeznaczonej pod budowę powierzchni. Architektom nakazano jednak tak przerobić plany, aby budynek się zmieścił. W efekcie część obiektu, w której znajduje się sala konferencyjną, jest zawieszona nad ulicą. Dodatkowo, żeby gmach nie raził swoją wielkością, zaokrąglono narożniki masywnej bryły – stąd kolejne określenie: budynek bez kantów. Warto jeszcze dodać, że aby budowa mogła zostać zrealizowana w zaplanowanej formie i wielkości, wyburzono kilka zabytkowych kamienic i willi. Szczegóły przedsięwzięcia, ze względu na jego rozmach i koszty, były ukrywane przed władzą centralną. Robiono to tak skutecznie, że do dziś nie wiadomo, ile pieniędzy przeznaczono na budowę gmachu. Od 2003 roku front budynku zdobi praca “lub” Stanisława Dróżdża, znanego z gry słowem w przestrzeni.

Superjednostka

adres: al. Korfantego 24, Katowice
Superjednostka to jeden z największych w Polsce budynków mieszkalnych. Szara bryła na żelbetowych nogach ma łącznie aż 61 m długości i 58 m wysokości. Ogromny budynek posiada status osiedla. Skąd wzięła się nazwa “Superjednostka”? Budowla miała nie tylko zapewniać dach nad głową ponad 3 000 osób w 762 mieszkaniach, ale także rozrywkę w czasie wolnym i opiekę medyczną. Architekci inspirowali się wizją Corbusiera, który stworzył Unité d’habitation (dosł. Jednostkę Mieszkalną), w założeniu spełniającą wszystkie potrzeby mieszkańców. Rzeczywistość jednak rozminęła się nieco z planami. W Superjednostce przez pewien czas funkcjonowała przychodnia, jednak nie spełniała ona prawidłowo swojej funkcji. Planowano też utworzenie świetlicy i punktów handlowych, jednak ostatecznie żadne z tych zamierzeń nie zostało zrealizowane.

Międzynarodowe Centrum Kongresowe

adres: pl. Sławika i Antalla 1
Katowickie centrum kongresowe jest największym tego typu obiektem w Polsce. Budynek został wzniesiony stosunkowo niedawno, bo w latach 2011-2015. MCK znajdziemy w Strefie Kultury, która obejmuje jeszcze między innymi Spodek, siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Muzeum Śląskie czy taras widokowy po szybie Kopalni Węgla Kamiennego “Katowice”. Sam MCK także nawiązuje w swej architekturze do tradycji górniczych. Budynek otrzymał wiele prestiżowych nagród architektonicznych i codziennie wprawia w zachwyt zarówno mieszkańców Katowic, jak i turystów. Co ciekawe, można po nim chodzić – bryła pokryta jest schodami i trawą, a u szczytu znajduje się taras widokowy z ławkami.

Co warto zobaczyć w Katowicach, jeżeli interesuje nas sztuka? Eko Taxi poleca niebanalne galerie sztuki z różnych okresów i kina studyjne

Jeżeli interesujesz się sztuką i zastanawiasz się, jakie miejsca odwiedzić i co warto zobaczyć w Katowicach, mamy dla Ciebie dobre wiadomości! Po pierwsze przygotowaliśmy zestawienie paru ciekawych śląskich galerii sztuki i kin studyjnych. Po drugie do wszystkich tych miejsc można bezpiecznie i tanio dojechać z właśnie z nami! Taksówki to bardzo wygodny środek transportu, jeżeli chodzi o przemieszczanie się po Katowicach i okolicach. Zwłaszcza, że przygotowaliśmy dla swoich klientów wiele przydatnych udogodnień. Wszystkie nasze samochody są klimatyzowane i wyposażone w terminale płatnicze. U nas za kurs możesz więc zapłacić tak, jak lubisz – kartą, gotówką lub jednym z voucherów, jakie otrzymują klienci, którzy podpisują z korporacją umowę na przejazdy bezgotówkowe. Zatem zwiedźmy razem inspirujące galerie sztuki w Katowicach!

Rondo Sztuki

adres: Rondo im. gen. Ziętka 1, Katowice
W Rondzie Sztuki organizowane są różne wystawy: grafiki, malarstwa, plakatu, ilustracji czy szeroko pojętego dizajnu. Prace w galerii są autorstwa zarówno lokalnych artystów, jak i plastyków światowej sławy. Przed wizytą w Rondzie Sztuki warto sprawdzić, jaką tematyczną wystawę zastaniemy w danym terminie.

Galeria Sztuki Współczesnej BWA

adres: al. Korfantego 6, Katowice
Jak sama nazwa wskazuje, działalność galerii skupia się wokół sztuki współczesnej. Oprócz wystaw stałych i czasowych w instytucji organizowane są także wydarzenia edukacyjne. Prowadzona jest także działalność wydawnicza. Wśród zbiorów Galerii Sztuki Współczesnej swoje pracy wystawiali tacy autorzy jak: Jerzy Nowosielski, Magdalena Abakanowicz, Piotr Potworowski czy Leon Tarasewicz.

Galeria Szyb Wilson

adres: ul. Oswobodzenia 1, Katowice
Galeria Szyb Wilson to miejsce, w którym również znajdziemy sztukę współczesną. Jest to o tyle wyjątkowa galeria, że znajduje się w zrewitalizowanym budynku cechowni i łaźni szybów Wilson kopalni “Wieczorek”. Działalność instytucji skupia się na promocji młodych, zaangażowanych twórców oraz światowej sztuki współczesnej. Warto też wiedzieć, że Galeria Szyb Wilson jest największą tego typu prywatną instytucją w Polsce – jej powierzchnia wystawiennicza wynosi około 2 500 m sześciennych. Oprócz wystaw odbywają się tu różne festiwale, imprezy artystyczne, koncerty czy spektakle.

5 kin studyjnych w Katowicach i okolicach

Katowice i okolice słyną z fantastycznych kin studyjnych, które oferują widzom wiele ciekawych pokazów filmowych. Ponieważ często wybieramy się na projekcje w rodzinnym gronie, warto wiedzieć, że podczas przejazdu taksówką dziecko – zgodnie z prawem – nie musi siedzieć w specjalnym foteliku. Zatem, jakie kina w Katowicach i okolicach warto odwiedzić? Na Śląsku znajdziemy aż pięć instytucji, które należą do Sieci Kin Studyjnych. Oprócz raciborskiego Kina Bałtyk i żywieckiego Kina Janosik, są to trzy instytucje zlokalizowane w Katowicach.

Kino Kosmos

adres: ul. Sokolska 66, Katowice
W repertuarze Kina Kosmos znajdują się między innymi: kinowe nowości, pokazy tematyczne, klasyka ze zbiorów regionalnej Filmoteki Śląskiej, dokumenty, filmy seniorów i bajki dla dzieci (np. o Kreciku, Koziołku Matołku czy Misiu Uszatku).

Kino Światowid

adres: ul. 3 Maja 9, Katowice
Kino Światowid to doskonałe miejsce dla ludzi ciekawych świata. Tutejszy repertuar obejmuje głównie kino europejskie. Nie brakuje też filmów azjatyckich i południowoamerykańskich. W Światowidzie często odbywają się ciekawe seanse przedpremierowe i premierowe połączenie ze spotkaniami z ekspertami.

Kinoteatr Rialto

adres: ul. św. Jana 24, Katowice
W repertuarze znajdziemy nie tylko filmy, ale także koncerty i występy najsłynniejszych polskich kabaretów. Niezależnie od tego, jaką dziedzinę lubimy najbardziej, warto się udać do Rialta także ze względu na wyjątkowy klimat, który tu panuje. Na parterze sali kinowej znajdują się stoliki z krzesłami oraz bar kawowy, a na balkonie czerwone fotele, które przywołują na myśl dawne czasy.

Eko Taxi podpowiada, co warto zobaczyć w Katowicach i okolicy podczas rodzinnej wycieczki?

Co warto zobaczyć z firmą Eko Taxi Katowice podczas rodzinnej wycieczki? Czy razem z mamą, tatą i dziećmi, w taksówce mogą pojechać też czworonożni przyjaciele? Tak – u nas nic nie stoi na przeszkodzie. Mogą one podróżować w specjalnym transporterze, na kolanach właściciela lub na podłodze samochodu. Warto zadbać o to, aby pupil nie pobrudził wnętrza taksówki, na przykład zapewniając mu kocyk czy matę. Tak przygotowani możemy ruszać na wycieczkę lub piknik na świeżym powietrzu! Jakie lokalizacje wybrać?

Dolina Trzech Stawów

Piękne tereny spacerowe, malownicze okoliczności przyrody i rozległa zielona przestrzeń – oto, co charakteryzuje Dolinę Trzech Stawów. Miejsce świetnie zarówno na piknik, jak i na uprawianie sportu.

Park Śląski

adres: al. Różana 2, Chorzów (jedno z możliwych wejść)
Park Śląski to idealne miejsce dla całej rodziny. Oprócz alejek spacerowych znajdują się tu: zoo, oczka wodne, po których można pływać łódką, park linowy, planetarium oraz wesołe miasteczko. Jest także kolejka linowa, którą można się przejechać nad Parkiem Śląskim.

Park im. Tadeusza Kościuszki

adres: ul. Kościuszki, Katowice
Największy park w Katowicach charakteryzuje się stylistyką nawiązującą do różnych światowych ogrodów. Znajdziemy tu więc piękne kompozycje roślinne i ciekawe rzeźby. Dla dzieci jest wspaniały plac zabaw. Będąc w Parku Kościuszki, warto zobaczyć znajdującą się w nim Wieżę Spadochronową.

Może Cię zainteresować również