Historia taxi w Katowicach i innych miastach. Ciekawostki o polskich taksówkach

Historia taxi w Katowicach i innych miastach w Polsce to fascynująca opowieść pełna wzlotów i upadków. Co przeszkadzało pierwszym firmom taksówkarskim w systematycznym rozwoju i kiedy nastąpił prawdziwy przełom w historii taksówek w Polsce? W jakim mieście taksówki pojawiły się po raz pierwszy? Na te pytania odpowiada firma Eko Taxi, która przez lata działalności zdobyła zaufanie setek pasażerów z Katowic i innych miast w Polsce! Jak zbudować stabilną markę na katowickim rynku usług taksówkarskich? Jakie wartości są ważne dla prężnie rozwijających się korporacji? Poznaj naszą historię i ofertę dopasowaną do potrzeb pasażerów. Sprawdź nasz cennik i przemieszczaj się swobodnie po aglomeracji śląskiej!

Spis treści:
Jak rozwijał się rynek taksówkowy w Polsce i Katowicach?
Historia naszego rozwoju
Usługi dodatkowe
Ludzie tworzący naszą historię

Od czego zaczęła się historia taxi w Polsce i Katowicach?

Historia taxi w naszym kraju zaczęła się wkrótce po pojawieniu się pierwszych samochodów na ziemiach polskich na początku XIX wieku. Rozwój motoryzacji początkowo związany był z dużymi miastami, takimi jak Katowice, Warszawa, Łódź, Kraków czy Poznań. Auta były najpierw obiektami fascynacji, ciekawostką technologiczną. Ci, którzy mogli sobie pozwolić na zakup samochodów, korzystali z nich przede wszystkim w celach rekreacyjnych. Wkrótce jednak zauważono, że auto mogłyby posłużyć także do zarabiania pieniędzy i zaczęto proponować płatne przejażdżki ludziom, którzy własnego samochodu nie posiadają. W ten sposób już na początku XX wieku powstały pierwsze firmy taksówkarskie w Polsce, a konkretnie – w Warszawie. W 1903 roku na ulice stolicy wyjechały niewielkie taksówki automobilowe, w których miejsca było wystarczająco dla trojga pasażerów. Niestety na rynku usług przewozowych mechaniczne taksówki wytrzymało zaledwie kilka miesięcy, ponieważ ludzie chętniej korzystali z dorożek konnych. Kilka lat później w Warszawie podjęto kolejną próbę wprowadzenia taksówek. Rozwój prywatnych właścicieli flot samochodowych został jednak wkrótce zahamowany przez wybuch I wojny światowej.

Firmy taksówkowe po I wojnie światowej

Powrót usług taksówkarskich do Polski nastąpił parę lat po zakończeniu walk zbrojnych, w latach 20. W samej Warszawie w 1929 roku jeździło już prawie 2 500 taksówek. Były to bardzo charakterystyczne pojazdy – AS-y, w których pasażerów od kierowcy oddzielała szyba. Jednak już w 1932 roku rozwój firm taksówkowych w Polsce został po raz kolejny wstrzymany, tym razem przez kryzys gospodarczy. W jego wyniku zaczęło ubywać pasażerów, którzy mogli sobie pozwolić zapłacenie opłaty za przejazd taksówką. Ludzie częściej korzystali z tramwajów albo chodzili pieszo. Co ciekawe, mimo bardzo małej liczby klientów, na postojach wciąż ustawiały się sznurki samochodów. W 1937 roku Polska zaczęła wychodzić w kryzysu, lecz niestety już 2 lata później rozpoczęła się II wojna światowa. Walki zbrojne znów stanęły na przeszkodzie rozwojowi taksówek. W czasie trwania wojny można było czasami dostrzec jedynie pasażerskie riksze rowerowe z zamontowanymi taksometrami.

Taksówki w okresie PRL

Najciekawszy czas w historii taksówek miał jednak dopiero nastąpić. Po zakończeniu wojny miała miejsce zupełnie odwrotna sytuacja niż dotychczas, czyli taksówek było mniej niż pasażerów chętnych na przejazdy! W okresie PRL tego typu usługi przewozowe traktowano jako towar luksusowy, a zamówienie kursu było nie lada wyzwaniem. Taksówkarze sami wybierali pasażerów, których podwiozą i nie zawsze realizowali przejazd na adres podany przez klienta. Kierowcy niekiedy jechali tylko do pewnego punktu i wypraszali pasażerów z taksówki. Gdyby tego było mało, stan techniczny i wizualny taksówek też pozostawiał wiele do życzenia. W niektórych samochodach siedzenia były dziurawe i brakowało wszystkich klamek. Taksówkarze jeździli takimi autami, jakie zostały po II wojnie światowej albo takimi, jakie udało się sprowadzić z Zachodu, a wszelkiego rodzaju napraw dokonywano bardzo rzadko.

Współczesna historia taxi w Katowicach

Dziś historię usług taksówkowych z lat PRL-u wspominamy z uśmiechem. Rozpadające się samochody stały się nawet elementem popkultury tamtych czasów. PRL-owscy taksówkarze zostali nawet bohaterami paru polskich komedii, na przykład “Brunet wieczorową porą” czy “Zmiennicy”. Z końcem PRL jakość tego segmentu usług w Polsce zaczęła się stopniowo poprawiać i na rynek wkroczyły nowe firmy.

Początki Eko Taxi w Polsce

Wiele korporacji, które dziś cieszą się dużym zaufaniem klientów, powstało po roku 2000. Jedną z takich właśnie firm jest Eko Taxi, której pierwszy oddział został utworzony w Warszawie przez zaledwie dwie osoby. Ciężka praca i konsekwentne budowanie marki szybko przyniosło efekty. Dzięki wysokiej jakości oferowanych usług i nakierowaniu na potrzeby klienta w ciągu kolejnych lat działalności znacznie powiększyliśmy swój zespół i flotę samochodów. Otwierano też nowe oddziały w największych polskich miastach. Obecnie z naszych usług można korzystać w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Lublinie i Katowicach. Śląski oddział powstał w 2014 roku. Zaczynaliśmy od 10 samochodów, a w 2017 roku do dyspozycji pasażerów było już 30 wygodnych aut. Ta liczba bardzo szybko się podwoiła – od 2018 roku mamy w Katowicach imponującą flotę składającą się aż z 60 taksówek!

Rozwój Eko Taxi w Katowicach

Co przyczyniło się do tak szybkiego rozwoju Eko Taxi w Katowicach, gdzie obecnie działa kilkanaście różnych korporacji taksówkarskich? Jednym z czynników jest bardzo atrakcyjny dla klientów cennik przejazdów. Od czego zależy koszt kursu pomiędzy dwoma punktami na Śląsku? Jest to suma opłaty początkowej oraz należności za przejechaną w taksówce odległość. Warto wiedzieć, że cena za 1 km zmienia się w zależności od pory dnia lub nocy oraz od strefy taksówkowej, czyli obszaru, po jakim się poruszamy. Na Śląsku wyróżnione zostały dwie strefy. Do pierwszej należą następujące miasta: Katowice, Chorzów, Siemianowice Śląskie, Będzin, Czeladź, Sosnowiec, Mysłowice. Drugą strefę tworzą pozostałe miasta konurbacji górnośląskiej, czyli: Gliwice, Zabrze, Bytom, Ruda Śląska, Tychy, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Piekary Śląskie, Świętochłowice, Knurów, Mikołów i Tarnowskie Góry.

Eko Taxi na Śląsku proponuje pasażerom atrakcyjne rabaty na kursy. Aby skorzystać z atrakcyjnego cennika promocyjnego, wystarczy… zamówić taksówkę. Można to zrobić wykonując telefon na centralę lub korzystając z aplikacji mobilnej. Cennik dla klientów zlecających kursy za pomocą tych metod przedstawia się jak poniżej:

 • opłata początkowa dla wszystkich taryf – 6,40 zł,
 • cena za 1 km według I taryfy, czyli w dni powszednie od godziny 6:00 do 22:00 w granicach I strefy taksówkowej – 2,00 zł,
 • cena za 1 km według II taryfy, czyli w dni powszednie od godziny 22:00 do 6:00 oraz w niedziele i święta w granicach I strefy taksówkowej – 2,32 zł,
 • cena za 1 km według III taryfy, czyli w dni powszednie od godziny 6:00 do 22:00 w granicach II strefy taksówkowej – 2,80 zł,
 • cena za 1 km według IV taryfy, czyli w dni powszednie od godziny 22:00 do 6:00 oraz w niedziele i święta w granicach II strefy taksówkowej – 3,60 zł,
 • opłata za 1 godzinę postoju dla wszystkich taryf – 32 zł.

Jak wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań i powiększanie floty samochodów wpłynęło na historię rozwoju Eko Taxi w Katowicach?

Historia Eko Taxi w Katowicach toczy się tak pozytywnie, ponieważ korporacja wychodzi naprzeciw potrzebom swoich klientów. Nowoczesna firma taksówkarska dopasowuje się do zmieniającego się świata. Z tego powodu we wszystkich swoich oddziałach sukcesywnie wprowadzamy nowe, wygodne rozwiązania, zgodne z potrzebami współczesnego pasażera. Duże znaczenie dla rozwoju firmy na Śląsku miało między innymi wprowadzenie we wszystkich samochodach możliwości regulowania opłat kartą. Wyposażenie wszystkich taksówek z zieloną koniczynką na karoserii w terminale płatnicze było jednak dopiero początkiem innowacji. Posiadamy obecnie najnowocześniejszy na rynku system zarządzania zleceniami, dzięki któremu do klienta zawsze zostaje wysłana ta taksówka, która może dotrzeć do niego jak najszybciej.

Aplikacja mobilna

Jak już wspomnieliśmy wyżej, nasi klienci mają możliwość zamawiania taksówki w najdogodniejszy dla siebie sposób. Wprowadzenie aplikacji mobilnej było ważnym wydarzeniem dla w rozwoju firmy w Katowicach i innych miastach w Polsce. Oprogramowanie jest darmowe i korzysta się z niego w sposób intuicyjny. Aby zamówić kurs za pomocą aplikacji, wystarczy określić lokalizację początkową i punkt docelowy, a na ekranie telefonu czy tabletu pokażą nam się wszelkie przydatne informacje. Dowiemy się, jaki samochód obsługuje nasz kurs, gdzie obecnie się znajduje i za ile minut pojawi się pod wskazanym przez nas adresem. Aplikacja oszacuje także orientacyjny kosztu przejazdu.

Powiększanie floty samochodowej

W rozwoju Eko Taxi w Katowicach sporą rolę odegrało także stopniowe powiększanie floty samochodów. Do dyspozycji klientów są nie tylko wygodne, klimatyzowane samochody osobowe, ale także pojemne kombi. Tego typu auta doskonale nadają się do przewodu większej liczby bagaży z dworca czy lotniska lub wielkogabarytowych zakupów. Posiadamy także komfortowe busy, idealne do przejażdżek z całą rodziną lub wypad za miasto z grupą przyjaciół. Bus to świetny środek transportu nawet dla 8 pasażerów.

Jak Eko Taxi w Katowicach stworzyło nowy rozdział w swojej historii, czyli kilka słów o usługach dodatkowych

Historia taxi w Katowicach jest pisana przez te korporacje, które oferują znacznie więcej niż przewóz osób. Oczywiście ta usługa powinna stać na jak najwyższym poziomie, a brane pod uwagę muszą być potrzeby pasażerów w każdym wieku. Zadbamy zarówno o dorosłych, jak i nieco młodszych podróżników.

Monitorowany przewóz dzieci

Eko Taxi posiada też w swojej ofercie monitorowany przewóz dzieci, co doceniają szczególnie zapracowani rodzice, którzy nie mogą codziennie odwozić swoich pociech do szkoły, na różne zajęcia dodatkowe czy na spotkanie w domu kolegi lub koleżanki.

Przewożenie zwierząt

Dla wielu osób czynnikiem decydującym o wyborze danej korporacji taksówkowej jest możliwość przewożenia zwierząt. Taką opcję zapewnia klientom właśnie nasza firma. Czworonożni przyjaciele nie zawsze lubią podróże komunikacją miejską, jazda w zatłoczonym autobusie czy tramwaju może być dla nich stresująca. Czasami zwierzak nie jest też w stanie pokonać danej trasy pieszo, na przykład ze względu na kontuzję. Często o zamówieniu taksówki do kursu ze zwierzęciem decyduje chęć zaoszczędzenia czasu. Pupile klientów są u nas mile widziane, jednak należy pamiętać o odpowiednim transporterze lub innym zabezpieczeniu przed zabrudzeniem samochodu (na przykład kocyku lub macie, na której usiądzie zwierzak).

Inne usługi

Jeżeli mówimy o nowym rozdziale w historii taxi, warto wspomnieć także o pozostałych usługach. Jakie ciekawe i przydatne pozycje można znaleźć w naszej ofercie? Jedną z najbardziej lubianych przez klientów usługą jest możliwość zamówienia zakupów z dowozem. I to przez całą dobę! Niezależnie od tego, czy jesteśmy zmęczeni po stresującym dniu i nie mamy siły na wyprawy do sklepu, czy też w środku przyjęcia skończyły nam się napoje i przekąski – jesteśmy do dyspozycji! Inną ciekawą usługą korporacji jest odbiór i dostarczenie przesyłki. Nie masz czasu na spacer na pocztę i nie chcesz czekać na kuriera? Zamów taksówkę, a Twoja paczka zostanie błyskawicznie przekazana z jednego końca aglomeracji śląskiej na drugi.

Historię Eko Taxi w Katowicach tworzą ludzie! Kilka słów o taksówkarzach i dyspozytorach

Rozwój jakiegokolwiek przedsięwzięcia zawsze napędzają ludzie. Historię Eko Taxi w Katowicach tworzy zespół otwartych, profesjonalnych i zgranych pracowników. Ich umiejętność budowania długofalowej relacji z klientem i nienaganna kultura osobista są kluczowe w budowaniu silnej marki na górnośląskim rynku usług taksówkarskich. Zapraszamy do współpracy kierowców, którzy doskonale znają topografię Katowic i innych miast województwa śląskiego.

Nasi kierowcy

Taksówkarze potrafią doradzić pasażerom ciekawe miejsce na rodzinny wypad za miasto, dobry hotel na nocleg czy warte zobaczenia muzeum w okolicy. Do określenia najkorzystniejszej drogi z punktu A do punktu B nie potrzebują GPS-u. Wszelkie roboty drogowe czy objazdy nie są dla naszych kierowców przeszkodą, ponieważ umiejętnie określają trasy alternatywne i znają różne skróty, które nie zawsze pokaże nam automatyczna nawigacja. Czas spędzony za kółkiem pozwala taksówkarzom na zapewnienie pasażerom bezpiecznego przejazdu o każdej porze dnia i nocy.

Dyspozytorzy

Profesjonalizmem odznaczają się nie tylko taksówkarze, ale także nasi dyspozytorzy. Sprawnie przyjmują zamówienia od klientów i udzielają wszelkich niezbędnych informacji dotyczących przejazdu taksówką oraz usług dodatkowych. Pasażerowie, którzy nie znają języka polskiego również świetnie dogadają się z dyspozytorami posługującymi się np. językiem angielskim, a w razie jakichkolwiek obaw, zawsze mogą oni skorzystać z aplikacji mobilnej. Uprzejmy ton i umiejętność prowadzenia otwartego dialogu z klientem to najważniejsze cechy osób, które pracują na dyspozytorni.

Jesteśmy firmą, która wierzy w to, że najlepszą drogą do osiągnięcia sukcesu jest inwestowanie w ludzi. Dlatego też wszyscy kierowcy i dyspozytorzy, którzy dołączają do zespołu przechodzą profesjonalne szkolenia ułatwiające start w korporacji. Najważniejsza jest dla nas współpraca i czerpanie satysfakcji z kontaktu z drugim człowiekiem – czy to z klientem, czy z innym taksówkarzem lub dyspozytorem. Atmosfera, w której kierowcy oraz inni pracownicy dzielą się między sobą swoim doświadczeniem, sprzyja efektywnej i dającej zadowolenie pracy.

Może Cię zainteresować również

 • Taxi w SosnowcuTaxi w Sosnowcu
  Taxi w Sosnowcu cieszy się sporym zainteresowaniem. ...
 • Taxi Katowice na Dworzec PKPTaxi w Katowicach na dworzec PKP
  Taxi w Katowicach na dworzec PKP to kurs bardzo często ...
 • Eko Taxi – lider wśród korporacji taksówkowych w Katowicach
  Aglomeracja katowicka rozrasta się w dużym tempie, a ...
 • Taxi w Katowicach do PiotrowicTaxi w Katowicach do Piotrowic
  Taxi w Katowicach do Piotrowic jest poszukiwane najczęściej przez mieszkańców tej dzielnicy lub osoby z innych obszarów miasta. Często wiąże się to z chęcią skorzystania z tutejszych terenów zielonych czy ciekawej oferty kulturalnej. Podróżowanie w te okolice komunikacją miejską jest dość utrudnione z uwagi na utrzymujący się od lat brak wygodnych połączeń tramwajowych. Z tego względu dobrym pomysłem będzie zamówienie taksówki Eko Taxi....
 • Ferie w KatowicachFerie w Katowicach
  W roku 2023 ferie zimowe w Katowicach odbywają się od 16 do 29 stycznia. Same Katowice są pełne atrakcji dla najmłodszych. Tutejsza oferta jest skierowana do całych rodzin, więc i dorośli mają pewność, że będą się dobrze bawić podczas takiego wypoczynku. Dostępne są przy tym miejsca ciekawe zarówno dla zupełnie małych dzieci, jak i tych nieco starszych. Z tego względu w stolicy województwa śląskiego wypoczywają nie tylko jej mieszkańcy, lecz także przybywający z innych regionów turyści....