Męskie granie w Katowicach

Męskie Granie 2019 w Katowicach – polecamy!

Za kilka miesięcy w Katowicach i innych polskich miastach odbędzie się festiwal muzyczny Męskie Granie. Na to niecodzienne, bo kilkutygodniowe święto alternatywnej polskiej muzyki, zaprasza Eko Taxi – lider wśród katowickich korporacji taksówkarskich. Choć program całego wydarzenia nie jest jeszcze znany, już teraz możemy opisać kilka szczegółów tegorocznej edycji, które ujawnili nam organizatorzy imprezy. Kiedy i gdzie odbędzie się Męskie Granie 2019? Kto na nim wystąpi?

SPIS TREŚCI
Szczegóły tegorocznej edycji festiwalu
Jak bawiono się w zeszłym roku?

Męskie Granie obchodzi swoje dziesięciolecie! Eko Taxi zaprasza mieszkańców Katowic na jubileuszową edycję jednego z najlepszych festiwali muzycznych w Polsce. Sprawdźcie, gdzie kupić bilety

Kierowcy Eko Taxi chętnie dowożą fanów dobrej muzyki pod Strefę Kultury w Katowicach, gdzie od czterech lat ma miejsce śląska część Męskiego Grania – ogólnopolskiej trasy koncertowej sponsorowanej przez jednego z producentów piwa. W tym roku odbędzie się jubileuszowa, 10. edycja festiwalu. Z czystym sumieniem możemy wam ją polecić w ciemno – chociaż pełny program wydarzenia nie został jeszcze ogłoszony, mamy pewność, że i tym razem organizatorzy nas nie zawiodą. MG zyskało już renomę ze względu na dobór muzyków i jakość projektów towarzyszących. Specjalne miejsce wśród nich zajmuje Orkiestra Męskiego Grania, każdorazowo złożona z innych osób. Jej szef jest jednocześnie dyrektorem artystycznym festiwalu. Tradycją stało się już, że ta spontaniczna kapela nagrywa autorski singiel, który staje się potem swoistym hymnem całej trasy koncertowej. Ubiegłoroczny „Początek” w wykonaniu Dawida Podsiadło, Korteza i Krzysztofa Zalewskiego już w chwili opublikowania trafił na pierwsze miejsca list przebojów. Spodziewamy się, że piosenka przewodnia Męskiego Grania 2019 będzie równie dobra!

Idea i początki festiwalu

Męskie Granie to ogólnopolska trasa koncertowa. Zazwyczaj trwa przez kilka tygodni, a wydarzenia odbywają się w kilku polskich metropoliach. Tradycyjnie występ finałowy organizowany jest w Żywcu, czyli mieście będącym siedzibą sponsora festiwalu. Znana kompania piwowarska ze Śląska jest bowiem nie tylko pomysłodawcą i inicjatorem, ale też wyłącznym mecenasem finansowym tego niezwykłego muzycznego święta. Jego idea jest prosta – upowszechnić szerokiej publiczności oryginalną, eksperymentalną twórczość muzyków z Polski. Właśnie dlatego podczas Męskiego Grania możemy usłyszeć głównie nowatorskie aranżacje znanych już przebojów, nieopublikowane jeszcze single i piosenki skomponowane specjalnie na tę okazję.

Pierwsza edycja festiwalu miała miejsce w 2010 r. i zgromadziła łącznie 23-tysięczną publiczność. Kilka miesięcy później ukazał się dwupłytowy album z piosenkami muzyków, którzy uczestniczyli w tournée. Szybko pokrył się on platyną i został uhonorowany Fryderykiem 2011 w kategorii „Muzyka alternatywna”. Podobne wydawnictwa wychodzą do sprzedaży po każdej edycji Męskiego Grania.

Harmonogram koncertów i bilety

Męskie Granie na dobre zadomowiło się już we Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Warszawie i Trójmieście. Poza finałowym koncertem w Żywcu, Ślązacy co roku mają możliwość posłuchać gwiazd w jeszcze jednym mieście swojego województwa. Od 2016 r. zaszczyt ten przypada Katowicom. W plenerowej przestrzeni tamtejszej Strefy Kultury (teren dawnej miejskiej kopalni, na którym znajduje się m.in. NOSPR) budowane są dwie estrady – główna oraz nieco mniejsza Scena Ż. Koncerty zaczynają się w godzinach popołudniowych i trwają do późnego wieczora – harmonogram wstępów jest zawsze bardzo bogaty. Festiwal trwa w każdym mieście tylko jeden dzień. Chętni na muzyczne wrażenia muszą się więc przygotować na kilkugodzinną, intensywną zabawę. W jej trakcie będzie się można oczywiście napić się piwa serwowanego w strefie gastronomicznej, a po skończeniu imprezy zamówić Eko Taxi, by szybko i komfortowo wrócić do domu.

Rozkład tegorocznego Męskiego Grania jest podobny do wcześniejszych edycji. W Katowicach muzycy będą występować ponownie na terenie Strefy Kultury. W 2019 r. śląski koncert odbędzie się 10 sierpnia. Przedsprzedaż biletów rozpocznie się 7 maja równo w południe na platformach eventim i ebilet.pl. Cena wejściówek to 149 zł. Będą one imienne a jedna osoba zakupi maksymalnie cztery sztuki. Gdyby nie udało wam się nabyć karnetu na katowicką edycję, możecie pojechać na Męskie Granie do innego miasta. Harmonogram wydarzeń wraz z lokalizacjami przedstawia się następująco:

  • 13 lipca – Poznań, Cytadela;
  • 20 lipca – Kraków, Muzeum Lotnictwa;
  • 27 lipca – Gdynia, Park Kolibki;
  • 3 sierpnia – Wrocław, Partynice;
  • 10 sierpnia – Katowice, Strefa Kultury;
  • 17 sierpnia – Warszawa, Służewiec;
  • 24 sierpnia – Żywiec, Amfiteatr pod Grojcem.
Mężczyzna z gitarą

Dlaczego warto wybrać się na Męskie Granie 2019 razem z Eko Taxi? Przybliżamy szczegóły ubiegłorocznej edycji i zapowiadamy wydarzenia specjalne kolejnej

Katowice słyną z najlepszych imprez muzycznych w całym kraju, a Eko Taxi już od wielu lat ma przyjemność dowozić swoich klientów na rozliczne koncerty, które odbywają się w mieście. Jednym z najchętniej uczęszczanych wydarzeń w stolicy Śląska jest oczywiście Męskie Granie. W ubiegłym roku na dwóch scenach zlokalizowanych w katowickiej Strefie Kultury wystąpiło aż 10 rozmaitych artystów i zespołów: jazzowy EABS z Wrocławia, popularna wokalista soulowa Natalia Przybysz, Lao Che grający muzykę z pogranicza funku, reagge i rocka, Fisz Emade Tworzywo, czyli ceniony duet braci Waglewskich, kultowy Kazik z kwartetem ProForma oraz Kortez – wokalista i instrumentalista, którzy od 2015 r. niepodzielnie króluje na wszystkich krajowych listach przebojów. Oprócz tego na Scenie Ż poświęconej mniej rozpoznawalnym, często debiutującym dopiero artystom zagrali: The Freuders, Barbara Wrońska, Ted Nemeth oraz Baasch. Wszystkie bilety rozeszły się już w przedsprzedaży.

Męskie Granie to jednak coś więcej niż festiwal, na którym można usłyszeć tylko znane przeboje. Organizatorzy imprezy zdążyli nas już przyzwyczaić do szeregu wydarzeń towarzyszących – premier unikatowych kolaboracji muzycznych, które powstają specjalnie z myślą o nadchodzącej edycji MG. W 2018 r. katowicka publiczność miała okazję usłyszeć dwa wyjątkowe występy. Mowa o „Tribute to Kazik” oraz muzycznym show w wykonaniu Orkiestry Męskiego Grania. Pierwszy z nich okazał się oszałamiającym koncertem Fisza i Emade, którzy zaprezentowali kompozycje z solowych albumów ikony polskiego punk rocka, Kazika, ale w zupełnie nowych aranżacjach. Z próbką drugiego mogliśmy zapoznać się nieco wcześniej – utwór „Początek” stworzony wspólnie przez Krzysztofa Zalewskiego, Dawida Podsiadło i Korteza na zlecenie organizatora festiwalu został wypuszczony 22 maja 2018 r. i szybko stał się największym przebojem tamtego lata. W występie na żywo słynnemu trio towarzyszyli również Marcin Macuk, Olek Świerkot, Kuba Staruszkiewicz, Pat Stawiński i Andrzej Markowski. Bardzo możliwe, że artyści ponownie wystąpią przed katowicką publicznością w niezmienionym składzie – o tamtym koncercie mówi się do dziś.

Męskie Granie Young

MG znane jest z tego, że wspiera rozwój młodej sceny muzycznej w Polsce, umożliwiając słabo rozpoznawalnym artystom występy przed kilkunastotysięczną publicznością festiwalu. Od 2016 r. głównemu line-upowi towarzyszą również koncerty na Scenie Ż. Udział w Męskim Graniu bez dwóch zdań popchnął do przodu karierę takich zespołów i solistów jak Daria Zawiałow, Natalia Nykiel, Sorry Boys, Bownik czy Piotr Zioła, którzy zyskali sobie potem należyty rozgłos i trafili na czołówki list przebojów. Artyści, którzy występują na Scenie Ż, wybierani są przez internautów w ogólnopolskim konkursie, w trakcie którego dostają specjalne zadania np. proszeni są o przygotowanie interpretacji jakiejś kultowej piosenki. Z okazji tegorocznej, jubileuszowej edycji organizatorzy postanowili zmienić nieco formułę (i nazwę) przedsięwzięcia – oprócz możliwości udziału w trasie koncertowej, sponsor festiwalu opłaci też każdemu z finalistów realizację jednego, pierwszego w ich karierze, teledysku. 22 marca poznaliśmy zwycięzców rywalizacji, którzy jednocześnie stali się pierwszymi potwierdzonymi artystami Męskiego Grania 2019. Będą to: Żurkowski, Robert Cichy, Bibobit, Nietrzask, Marta Zalewska, Runforrest, Diuna. Czy słyszeliście już utwory któregoś z nich? Możliwość zapoznania się na żywo z muzyką nowych, wschodzących gwiazd polskiej estrady z pewnością jest dodatkowym argumentem, który przemawia za zakupem biletu na 10. tournée MG.

Podobne wpisy