Jak zostać taksówkarzem Katowice?

Jak zostać taksówkarzem w Katowicach? Eko Taxi podpowiada

Chcecie zostać taksówkarzami w Katowicach? Dobrze znacie topografię miasta? Lubicie jeździć samochodem? Jeśli odpowiedzi na te pytania brzmią „tak”, koniecznie przeczytajcie poniższy artykuł. Nasi specjaliści podpowiedzą, co zrobić, aby móc świadczyć usługi taxi.

Spis treści
Podstawowe wymogi
Dokumenty
Licencja
Jak złożyć wniosek?
Koszty
Czy własna licencja jest konieczna?

Jak zostać taksówkarzem w Katowicach? Wyjaśniamy, co trzeba zrobić krok po kroku

Odpowiedź na pytanie o to, jak zostać taksówkarzem w Katowicach, jest dokładnie taka sama jak w przypadku wielu innych miast. Należy zdać stosowny egzamin ze znajomości topografii miasta, a także spełnić szereg wymogów formalnych. Musicie mieć ukończone 21 lat i posiadać prawo jazdy kat. B. Warto też zadbać o założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. O co jeszcze będziecie musieli zadbać?

Dokumenty

Jeśli chcecie rozpocząć pracę w charakterze taksówkarza, poza wspomnianymi wyżej wymogami, musicie skompletować niezbędne dokumenty. Przydatne będzie zaświadczenie potwierdzające kompetencje i doświadczenie w pracy za kierownicą. Należy też zadbać o dokumentację, która potwierdzi wasz aktualny stan zdrowia (w tym psychicznego). Pod żadnym pozorem nie możecie być karani. Aby tego dowieść, należy pobrać z sądu – odpowiedniego dla miejsca zamieszkania – zaświadczanie o niekaralności. Dotyczy ono wszystkich zdarzeń o charakterze przestępstw, które obejmują naruszenie przepisów dotyczących zdrowia, życia, ludzkiej obyczajności, wolności seksualnej, mienia, wiarygodności przetwarzanych i wykorzystywanych dokumentów.

Licencja

To kolejny niezbędny warunek do podjęcia pracy taksówkarza. Jeśli wyrabiacie licencję na jazdę taksówką w Katowicach, musicie pamiętać o tym, że jest ona ważna tylko w obrębie tego miasta. Owszem, zdarza się czasami, że dokument upoważnia do świadczenia usług na terenie kilku miast, ale dotyczy to sytuacji, w których ich samorządy podpisały stosowne porozumienie.

Co ważne, licencja nie ma charakteru wieczystego. Jest ona udzielana tylko na określony czas, który wynosi od 2 do maks. 50 lat. To, na jak długo uzyskacie wymarzoną licencję, będzie w dużej mierze zależało od was i od zasobności waszego portfela. Pozostałe informacje dotyczące wymogów stawianych przyszłym taksówkarzom znajdziecie w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Katowice. To właśnie tu należy złożyć wniosek o otrzymanie licencji.

Dodatkowe załączniki

Do wniosku składanego w magistracie należy dołączyć kilka istotnych załączników. Aby ułatwić wam podjęcie nowej pracy, poniżej przedstawiamy kompletną listę:

  • kserokopia dokumentu potwierdzającego kwalifikacje w zakresie prowadzenia pojazdów (co najmniej prawo jazdy kat. B),
  • potwierdzenie prawa do dysponowania pojazdem, który chcecie wykorzystywać jako taksówkę; na ten samochód uzyskacie stosowną licencję,
  • kserokopia dowodu rejestracyjnego pojazdu, który ma uzyskać licencję,
  • zaświadczenie od lekarza potwierdzające zdolność do pracy w charakterze kierowcy,
  • oświadczenie potwierdzające waszą dobrą reputację,
  • kopia dokumentu potwierdzającego legalizację taksometru,
  • kopia dokumentu potwierdzającego pozytywny wynik egzaminu dotyczącego znajomości przepisów i warunków lokalnych wynikających z prowadzenia taksówki na terenie określonej gminy,
  • kserokopia dokumentu potwierdzającego uiszczenie opłaty za wydanie pozwolenia (licencji) na określony czas,
  • oświadczenie o chęci zatrudniania innych kierowców (jeśli jest to konieczne).

Na jakie koszty musicie się przygotować?

Zacznijmy od końca, czyli od egzaminu z topografii miasta. W Katowicach opłata ta wynosi ok. 160 zł. Wydanie licencji również wiąże się z określonym kosztem. Jeśli dokument sporządza się na okres od 2 do 15 lat, trzeba za niego zapłacić 200 zł. W przypadku dłuższych okresów, tj. 15-30 lat i 30-50 lat, zapłacicie odpowiednio 250 i 300 zł. Opłata za zaktualizowanie danych w przypadku wymiany samochodu wynosi 10% wartości licencji na wybrany okres.

Do kosztów należy też wliczyć cenę kursu topograficznego ustalaną przez konkretne podmioty organizujące szkolenia. Zwykle kwota ta waha się pomiędzy 300 a 500 zł. Co ważne, cena ta nie uwzględnia opłaty za podejście do egzaminu. Łącznie należy się zatem przygotować na koszty w wysokości ok. 1000 zł.

Jak zostać taksówkarzem bez licencji w Katowicach?

Jeśli się zastanawiacie nad tym, czy można zostać taksówkarzem w Katowicach bez własnej licencji, mamy dla was dobre wieści. Otóż jest to możliwe w firmach, które dysponują licencją korporacyjną. Żaden kandydat na kierowcę nie jest jednak w takim przypadku zwolniony ze spełnienia wszystkich pozostałych wymogów, w tym również przejścia odpowiednich kursów i zdania egzaminów. Tylko dzięki temu pracodawca może zyskać pewność, że jesteście właściwymi kandydatami na to stanowisko kierowcy. A jak wygląda rekrutacja w Eko Taxi? Starając się o pracę u nas, nie musicie posiadać własnej działalności gospodarczej, co dla niektórych okaże się dużym ułatwieniem. Jakie warunki musicie spełnić? Niezbędne jest oczywiście prawo jazdy, zaświadczanie o niekaralności i ukończone 21 lat. Jeśli chodzi o formalności, to już wszystko. Nasza firma zobowiązuje też swoich przyszłych kierowców do zdania egzaminu z topografii miasta i ze znajomości lokalnych przepisów. Jeśli uważacie, że nie znacie Katowic aż tak dobrze, możecie uzupełnić wiedzę na odpowiednim kursie. I jeszcze jedno. U nas nie musicie się martwić o regulowanie składek ZUS i prowadzenie księgowości. Nasi specjaliści was wyręczą, dzięki czemu będziecie się mogli skupić na tym, co robicie najlepiej, czyli na bezpiecznym przewożeniu naszych klientów. Jeśli jesteście zainteresowani pracą taksówkarza, koniecznie sprawdźcie naszą ofertę.

Podobne wpisy