Off Festival Katowice – polecamy najlepsze niszowe wydarzenie muzyczne w Polsce

2–4 sierpnia 2019 – w tych dniach odbędzie się 14. edycja słynnego już Off Festivalu w Katowicach. Eko Taxi zaprasza was do wzięcia udziału w tym wyjątkowym święcie muzyki alternatywnej i niszowej. Program wydarzenia został już opublikowany na stronie internetowej organizatora – na kilku plenerowych scenach wystąpi 40 artystów, głównie zagranicznych. Na uczestników będą czekały również atrakcje dodatkowe. Trzydniowe karnety dostępne są już w przedsprzedaży i kosztują 360 zł. Do miasteczka festiwalowego dowiezie was Eko Taxi – ceny za kilometr w naszej korporacji zaczynają się od równo 2 zł!

Spis treści:
Szczegóły organizacyjne
Program festiwalu

Gdzie odbędzie się tegoroczny Off Festival w Katowicach? Eko Taxi podpowiada, gdzie znaleźć tanie noclegi w pobliżu miasteczka koncertowego

Od swojej piątej edycji Off Festival odbywa się w Katowicach w Dolinie Trzech Stawów, która położona jest kilka kilometrów na południe od centrum stolicy Śląska. Również i w tym roku Eko Taxi chętnie zawiezie was do znanego kompleksu parkowo-rekreacyjnego, w którym po raz 10. rozłoży się miasteczko festiwalowe. Uczestnicy wydarzenia mogą liczyć na szereg udogodnień. Niecałe 500 m od strefy koncertowej będzie znajdowało się pole namiotowe z dobrze wyposażonymi sanitariatami (prysznice, umywalki, toalety), przechowalnią bagażu, parkingiem rowerowym, punktem ładowania telefonów i strefą gastronomiczną czynną całą dobę. Cena za miejsce na kempingu wyniesie 80 zł za każdy rozpoczęty dzień biwakowania. Nie będzie natomiast limitu osób, które będą mogły przenocować w jednym namiocie.

Dodatkowe atrakcje

Organizatorzy wydarzenia przyzwyczaili nas już do szeregu dodatkowych atrakcji, które towarzyszą koncertom na scenach głównych i pobocznych. Dwa lata temu, w 2017 r., mogliśmy m.in. wziąć udział w spotkaniach z czołowymi polskimi pisarzami w Kawiarni Literackiej. Gośćmi Sylwii Chutnik i Karoliny Sulej byli Szczepan Twardoch, Grażyna Plebanek, Natalia Fiedorczuk i wielu innych autorów. Poza tym w plenerowym kinie wyświetlano filmy o tematyce muzycznej („Gimme Danger”, „Ucho wewnętrzne”). Wyjątkową gratką dla miłośników sztuk pięknych była natomiast wystawa „298 111” organizowana wspólnie z Muzeum Śląskim w Katowicach. W przestrzeni miejskiej można było zobaczyć unikatowe plakaty stworzone przez takich plastyków jak Susanne Krieman, Mario Garcia Torres czy kolektyw twórczy Futurefarmers. Nie wiemy jeszcze, co dodatkowo na ten rok zaplanował Artur Rojek, dyrektor artystyczny Offa. Biorąc pod uwagę wcześniejsze edycje, możemy spodziewać się ciekawych propozycji.

Uśmiechnięta kobieta i chłopiec na festiwalu

Program Off Festivalu 2019. Eko Taxi prezentuje najciekawszych zagranicznych artystów, którzy wystąpią w tym roku w katowickiej Dolinie Trzech Stawów

40 – dokładnie tyle zespołów i solistów potwierdziło do dziś swój udział w tegorocznej edycji Off Festivalu w Katowicach. W kilku zwięzłych zdaniach trudno ich wszystkich przedstawić. Razem z Eko Taxi opisaliśmy dla was kilka, najciekawszych naszym zdaniem, grup i wokalistów, których będziecie mogli posłuchać na żywo z początkiem sierpnia w stolicy Śląska. Wybór nie był łatwy. Artyści reprezentują zupełnie różne style muzyczne, są wśród nich zarówno gwiazdy, jak i debiutanci. Od muzyki folkowej, poprzez alternatywny rap, psychodeliczny krautrock na klubowych dźwiękach skończywszy – przekrój gatunków jak co roku jest szeroki. Do rozpoczęcia festiwalu zostało jeszcze sporo czasu, pełna lista muzyków może się więc powiększyć. Polską scenę będą reprezentowali: metalowa Entropia, punkowy Dezerter, jazzowo-elektroniczny EABS z Wrocławia, pianistka Hania Rani, a także unkowy P.Unity. Pojawią się też Pablopavo – słynny wokalista zespołu Vavamuffin, który na Offie wystąpi z muzykami z Ludzików, Perfect Son komponujący piosenki w stylu indie-pop, Marcin Masecki w uznanym przez krytyków jazzowym trio, nowatorski duet Wczasy oraz kultowy Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Bez dwóch zdań jest to wyśmienita drużyna. Informacje o nich bez trudu znajdziecie w internecie, dlatego w naszej rozpisce skupiliśmy się na zagranicznych artystach.

Ammar 808

Energetyczna kapela z Tunezji po raz pierwszy w Polsce. Ammar 808 komponuje utwory żywiołowe i wesołe. Oparte są na rdzennie afrykańskim metrum, w które muzycy wplatają elementy arabeski, rapu, soulu i dźwięki elektronicznych syntezatorów. Wszystko jest dobrze zmiksowane i przyjemne dla ucha. Dla tych, którzy nie zderzyli się jeszcze nigdy z muzyką bliskiego wschodu, koncert Ammaru 808 powinien być pozycją obowiązkową w harmonogramie koncertów Offa.

Neneh Cherry

Legendarna Szwedka przyjeżdża do Polski promować swój najnowszy projekt. W latach 90. XX w. wokalistka zdobyła sobie światową popularność takimi singlami jak „Buffalo Stance”, „Woman” czy „7 seconds” – wielkim przebojem nagranym z afrykańskim piosenkarzem Youssou N’Dourem. Po ponad 20 latach przerwy Cherry postawiła jeszcze raz na solową karierę i od 2012 r. wypuściła trzy kolejne albumy, które utrzymane są w nieco innej niż wcześniej stylistyce. Ostatnia z płyt, „Broken Politics”, energetyzuje nie dźwiękami, lecz tekstami – artystka opisuje w nich swoje rozczarowanie współczesnym społeczeństwem, nie stroni od krytyki niektórych postaw moralnych. Jest to jednak krążek wyważony, spokojny i bardzo liryczny. Aksamitny, dubowy głos wokalistki doskonale współgra z delikatną instrumentalną linią melodyczną i trip-hopowym rytmem. Jeżeli lubicie twórczość takich zespołów jak Massive Attack czy Portishead, koniecznie powinniście wybrać się na koncert Neneh Cherry w Katowicach.

Superorganism

Ośmiosobowa indie-popowa grupa, której członkowie pochodzą z różnych zakątków świata – Japonii, Nowej Zelandii, Australii i Wielkiej Brytanii! Po raz pierwszy spotkali się w Londynie i od razu połączyła ich wspólna pasja do żywiołowego beatu i kosmicznych efektów dźwiękowych z syntezatorów. Taka właśnie jest ich twórczość: energetyczna, pełna oryginalnych wstawek i czerpiąca z różnych tradycji muzycznych. Ich pierwszy singiel „Everybody Wants To Be Famous” w bardzo krótkim czasie stał się hitem, który przyniósł zespołowi popularność również na rynkach zagranicznych. Obecnie ma on ponad 6 mln wyświetleń na kanale YouTube. Jeżeli więc chcecie być świadkami narodzin przyszłych gwiazd estrady, koniecznie wybierzcie się na katowicki koncert Superorganismu – emocje gwarantowane!

Boogarins

Reprezentują tzw. psychodeliczną odmianę brazylijskiego rocka. Boogarians nie są zupełnie nową kapelą. Od momentu założenia zespołu w 2013 r. wydali już cztery albumy, wystąpili na festiwalu w Coachella i zostali zaproszeni na autorską sesję w słynnym amerykańskim radiu KEXP. Tak szybka kariera nie zdarza się często. Trzeba jednak przyznać, że muzycy ciężko sobie na to zapracowali, a laury od krytyków mają pokrycie w jakości muzyki. Delikatny, aksamitny wokal Dinho Almeidy razem z basowym podkładem Raphaela Vaza nadają piosenkom zmysłowego klimatu. W połączeniu z prostymi akordami wygrywanymi na gitarze przez Benke Ferraza kompozycje stają się lekkie i przyjemne w odbiorze – w sam raz na upalne wieczory spędzone pod gołym niebem na tegorocznym Offie.

Może Cię zainteresować również